Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója továbbra sem jogosult az időközben 101 milliárd dollárra emelkedő (közel 40 000 milliárd forint) kompenzációs csomagjára annak ellenére, hogy az elektromos járműveket gyártó vállalat részvényesei júniusban megszavazták annak visszaállítását – mondta ki egy delaware-i bíróság.
A határozata követi az ügyben eljáró, Kathaleen McCormick kancellár, az Egyesült Államok Kancellári Bíróság elnökének januári döntését, ami túlzottnak nevezte és visszavonta a tech vállalkozónak járó bércsomagot.
Egy 6 évvel ezelőtti döntés
Még 2018-ban döntöttek a befektetők Musk kompenzációs csomagjáról, amikor még nem volt egyértelmű, hogy a cég teljesítheti a kitűzött célokat. A megegyezés szerint 6 hónap időtávon átlagban az alábbi célkitűzéseket kellett elérnie a cégnek:
- A piaci kapitalizáció legyen legalább 100 milliárd dollár, onnantól kezdve 50 milliárd dolláronként jön egy új mérföldkő, egészen 650 milliárd dollárig.
- Bevétel oldalon 20 milliárddal indultak, és újabb mérföldköveket határoztak meg egészen a 175 milliárd dolláros éves bevételig.
- Meghatároztak a nyereségességi célt is, amely 1,5 milliárdtól indul, és az utolsó mérföldkő évi 14 milliárd dollár nyereségben lett megállapítva.
Az egyes kompenzációk a három mérőszám alakulása alapján jönnek ki. A megállapodás értelmében 12 mérföldkő teljesülése esetén Elon Musk Tesla értékpapírokat vásárolhat, mérföldkövenként 1,69 millió darabot, részvényenként 350,02 dolláros árfolyamon.
A részvényfelaprózás miatt az eredeti 20,3 millió részvényopciós lehívásának ötszörösével élhet Musk, ez együtt jár azzal, hogy a részvények ára is ötödölődik.
A megegyezést értelmében 55,8 milliárd dollárral kompenzálhatta volna saját magát a milliárdos feltaláló, azonban idén januárban McCormick bírónő túlzottnak nevezte a fizetendő összeget és megállapította, hogy a folyamatos kompenzáció mérsékeli a cég nyereségét, így a részvényesi érdek is sérül.
A januári döntést követő bírósági beadványában arra hivatkozott a Tesla, hogy a törvényszéknek el kell ismernie a részvényesek júniusi szavazását, melyben másodszor is jóváhagyták a vezérigazgatónak járó ellentételezést. Ráadásul már nem csak 55 milliárdot kéne kifizetni a tech vállalkozónak: Donald Trump elnökválasztási győzelme után radikálisan emelkedni kezdtek a részvények, így a bércsomag értéke megközelíti a 101 milliárd dollárt.
Az ítélőszék határozata szerint viszont,
ha a bíróság elnézné azt a gyakorlatot, hogy a vesztes felek az ítéletek felülvizsgálata céljából új tényeket állítanak fel, a perek végtelenné válnának.
Ráadásul a bíróság megállapította, hogy a befektetőknek nem mondták el, hogy milyen könnyen elérhetők a célok, amikor a csomagról szavaztak – írja a Reuters.
McCormick azt is elrendelte, hogy a Tesla fizessen 345 millió dollárt a Musk kifizetését megtámadó ügyvédeknek, ami jóval kevesebb, mint az eredetileg kért 6 milliárd dollár. A díjat készpénzben vagy Tesla-részvényekben fizetheti ki az autógyártó.
Hipermegagigagazdag lett Elon Musk, még neki sem volt korábban ennyi pénze
Ki sem látszik a dollárhegyekből a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, valamint az X tulajdonosa, jelenleg közel 350 milliárd dollárnyi vagyona van, az amerikai elnökválasztás utóhatása áldás volt számára.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!