Napok óta nem tudják elérni Bao Fant, Kína egyik legjelentősebb bankjának vezérigazgatóját – közölte a vállalat még csütörtökön.
„Semmilyen olyan információról nem tudunk, amely arra utalna, hogy Bao eltűnése összefüggésben állna a csoport üzleti és/vagy működési tevékenységével” – közölte az igazgatótanács.
A vállalat arról nem számolt be, hogy mióta keresik eltűntként a cégvezetőt, azonban a Caixin nevű kínai üzleti televíziócsatorna információi szerint munkatársai már két napja nem tudnak kapcsolatba lépni Baóval.
A China Renaissance élén álló Bao az egyik legjelentősebb bankár Kínában,
olyan vezető technológiai vállalatok tartoznak az ügyfélkörükbe, mint a Didi és a Meituan. Bao eredetileg tanácsadói és befektetési cégként alapította a céget még 2005-ben, mely azóta Kína egyik vezető pénzintézetévé nőtte ki magát.
Az eltűnés hírére a bank részvényei 50 százalékot estek a hongkongi tőzsdén.
Azt, hogy mi állhat Bao eltűnése mögött, az egyelőre nem világos. Ugyanakkor kísértetiesen emlékeztet az utóbbi idők történéseire, amikor befolyásos kínai cégvezetők tűntek el mindenféle magyarázat nélkül – írja a Reuters.
Mindez bizonyára szoros összefüggésben állhat azzal az átfogó korrupcióellenes kampánnyal, amelyet Hszi Csin-ping elnök indított.
A pekingi kormányzat korábban több, a rezsimmel szembeszegülő üzletemberre – köztük az Alibaba alapítójára, Jack Ma-ra – is lecsapott.
Csak 2015-ben legalább öt kínai vezető vált elérhetetlenné, bármiféle előzetes értesítés nélkül, köztük a Fosun csoport elnöke, a kínai Warren Buffet-ként is ismert Guo Guangchang, akiről később cége azt állította, hogy csak egy személyes ügy nyomozásában segédkezett néhány napon keresztül. A Fosun egyik vállalata a Fosun Pharma, amúgy a Sinopharm vakcinákról lehet sokaknak ismerős.
2017-ben pedig Xiao Jianhua kínai–kanadai üzletember került összetűzésbe a pártvezetéssel.
A Wall Street Journal azt emeli ki, hogy Bao Fan gyakori előadó a nemzetközi pénzügyi konferenciákon. A hongkongi tőzsdei adatok szerint Bao Fan mára a China Renaissance mintegy 50 százalékát birtokolja. A pekingi, sanghaji, hongkongi és New York-i irodákkal rendelkező cég 700 embert foglalkoztat, és 2021-ben 254 millió dollárnak (100 milliárd forintnak) megfelelő forgalmat ért el.
A Fudan Egyetemen végzett Baót, aki korábban a Credit Suisse Group AG-nál és a Morgan Stanley-nél dolgozott, Kína egyik legjobb kapcsolatokkal rendelkező bankáraként ismerik.
Egy üzleti hírlevél egyébként arról is beszámolt, hogy a cég elnökét, Csong Lint tavaly szeptemberben elfogták a hatóságok az állami tulajdonú ICBC banknál végzett korábbi munkája miatt. A China Renaissance nem kommentálta az elnök ügyét, de Csong már nem szerepel a cég honlapján.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!