Az inflációs ráta egyre jobban emelkedik, ami most ár a motorsportok elit kategóriáját is elérte: a 2022-es évben összesen 140 millió dollárt (48,7 milliárd forintot) költhetnének a költségvetési plafon miatt, de mivel minden drágább, egyre kisebb a csapatok mozgástere. Ugyan Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) pénzügyi szabályzata rendelkezik az erre vonatkozó költségvetési plafon megemeléséről, de a határidőt már lekésték.
Idén ráadásul már emelni kellett minimálisan a felső határon, mivel 23 futamot rendeznek, amivel túllépték a szabályzatban meghatározott 21-es felső határt. Ez nagydíjanként 1,2 millió dolláros pótdíjat jelent, így idén összesen 142,4 millió dollárt költhetnek a csapatok a szezonban.
Az infláció miatt viszont most több csapat követeli, hogy legyen még egy kiegészítés. Erről most még kemény tárgyalások zajlanak a csapatok, az F1 vezetősége és az FIA között – írja az Auto, Motor und Sport.
A szövetség pénzügyi szabályzata kimondja, hogy a költségvetési plafon emelhető, ha a G7-országok inflációs rátája meghaladja a három százalékot. A 2021. szeptemberi határnapon azonban az átlagos ráta még mindig három százalék alatt volt. Ezért a csapatok ebben a szezonban valójában nem jogosultak bónuszra. Időközben azonban a szállítási és villamosenergia-költségek csapatonként akár hatmillió dollárral is megugrottak.
Különösen a fuvarköltségek nőttek meg, egyes esetekben megduplázódtak.
A csapatok álláspontja szerint ez a két költségtényező rajtuk kívül álló okok miatt ugrott meg, a költségvetésben azonnal kompenzálni kellene őket. Ellenkező esetben sok csapat túllépné a költségvetési plafont, mivel a fejlesztési és gyártási költségek nagy része már a költségvetésben szerepel, és nem lehet korrigálni. "Ez most már azokat a csapatokat is érinti, amelyek általában a költségplafon alatt vannak" - érvelnek az érintettek.
A csapatok a szükség órájában hétmillió dolláros pluszt követelnek, amely 2023-ra járna nekik, ha - ahogyan az várható - jövő szeptemberben három százalék fölött lesz a drágulás. Az FIA és az F1 vezetősége azonban hezitál, mert nem szívesen fizetnének bónuszt.
A 2023-ra vonatkozó további inflációs felár, amely az infláció emelkedése esetén ismét esedékes lenne, elvenné a költségvetési plafon értelmét. A legutóbbi tárgyalási forduló nem vezetett eredményre. A hétmillió dollár 2022 és 2023 közötti felosztására vonatkozó javaslat nem talált támogatásra. A vita a most hétvégi Ausztrál Nagydíj alatt is folytatódik.
Főleg az olyan kisebb csapatoknak nagy teher most az infláció, mint az amerikai Haas, amely az orosz-ukrán-háború és szankciók miatt elveszítette főszponzorát, az orosz Uralkalit, továbbá ejtették Nikita Mazepint is az egyik pilótaposztjukról. A csapat egyik pilótája, Mick Schumacher ráadásul az előző szaúdi nagydíjon annyira összetörte az autóját, hogy pótalkatrészeik sincsenek.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Távolodunk a 400-as eurótól, így zárta a napot a forint

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?

Bemondták a tíz százalékos áremelést - Gazdasági kényszer nyomasztja a burkolókat is
Recseg Németország: több tízezerrel nőtt a munkanélküliek száma egy hónap alatt
