Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) egy sor olyan jogorvoslatot javasolt, amelyek célja megakadályozni a Google-t abban, hogy megőrizze monopóliumát az online keresések terén – írja a BBC. Egy szerda késő esti bírósági bejelentésben a DOJ kimondta, hogy 

a technológiai óriáscégnek el kell adnia a Chrome névre hallgató böngészőjét.

Az amerikai kormány jogászai azt is javasolták, Amit Mehta kerületi bíró kényszerítse a gigavállalatot, hogy ne kössön szerződéseket olyan cégekkel – köztük az Apple-lel és a Samsunggal –, amelyek számos okostelefonon és böngészőben alapértelmezett keresőmotort adnak meg.

A javasolt jogorvoslatok egy mérföldkőnek számító augusztusi versenyellenes ítéletből erednek, amelyben Mehta bíró megállapította, hogy a Google illegálisan elnyomta versenytársait az internetes keresés piacán.

Fellélegezhetnek a konkurensek?

Az Igazságügyi Minisztériumhoz csatlakozott amerikai államoknak egy csoportja, amelyek hangadói azzal érveltek, hogy a változtatások elősegítik a monopolizált piac megnyitását mások számára is.

A verseny helyreállítása az általános keresési és keresőszöveges hirdetések piacán a jelenlegi állapot szerint megköveteli a verseny folyamatának újraindítását, amelyet a Google már régóta elfojtott 

– érveltek a kormányzat jogászai.

Jövő nyáron születhet végső döntés

A Google erre a fejleményre úgy reagált, hogy javaslataival a DOJ szerinte „olyan radikális intervenciós menetrend mellett döntött, amely árt az amerikaiaknak és Amerika globális technológiai vezető szerepének”. Úgy látják, ez mérföldekkel túlmutat a bíróság döntésén, és számos Google-termékben törést okozhat, ami a felhasználók tömegeinek mindennapos tevékenységeit is befolyásolná.

A techvállalat december 20-ig élhet jogorvoslati lehetőségeivel, Mehta bíró pedig várhatóan 

2025 nyaráig hoz majd végleges határozatot a kérdésben.

A lap idézte a Statcounter internetes forgalomelemző platformot, miszerint a Google keresőmotorja a globális online keresések körülbelül 90 százalékát teszi ki.