- Ön évekig külföldön dolgozott, milyen volt visszatérni Közép-Kelet-Európába?

- Nagyon jó érzés. Az elmúlt 18 évben megjártam Afrikát, a Közel-Keletet és Ázsiát is, ahonnan rengeteg tapasztalattal gazdagodtam. Ilyen például, hogy bár ezek az országok szinte mindenben különböznek tőlünk, közép-európaiaktól, ám a legfontosabban megegyezünk, hiszen mindannyiunknak ugyanaz a mozgatórugója: az emberek sikeresek akarnak lenni, jó életet akarnak maguknak, miközben biztosítani tudják a gyermekeik jövőjét. A különbség csak az, hogy hogyan jutnak el odáig, mert ez utóbbiban Közép-Európa más, sokkal magasabb alapokról indult.

De különbségekért nem kell messzire menni: bár Európában közös szabályok szerint élünk, ez sem egy nagyon homogén egység, sok regionális különbségről beszélhetünk akár időjárásról, kultúráról, ételről, vagy üzleti életről beszélünk.

- Hogyan látja a GE a mi régiónkat?

- Ahogy egy globális cég teszi: a térség 21 országból áll a Balti-tengertől Ciprusig, középen Magyarországgal. Mi minden országra odafigyelünk, hiszen jelentős különbségek vannak a gazdasági teljesítményekben ugyanúgy, mint a gazdaság és a gazdasági kormányzat által nyújtott lehetőségekben. Ugyanakkor egy egységes egészként is gondolunk rá, hiszen nem mindegy, hogy azt látjuk, hogy vannak kis, közepes országok 7-10 milliós piaccal, vagy van egy 130 millió lakosú piac, ami már jelentős gazdasági tényezőnek nevezhető. Ez utóbbit segíti, hogy az itt lévő államoknak közös történelmi gyökereik vannak, nagyjából hasonló a kulturális hátterük és a fejlődési lehetőségeik között is vannak hasonlóságok. Például egy fenntartható energetikai szektort kell létrehozniuk, vagy egy finanszírozható, jól működő egészségügyet. Az előbbiben sok a régió számára a közös lehetőség, míg ez utóbbiban tanulhatnak egymás hibáiból, vagy legjobb gyakorlataiból. Éppen ezért úgy látjuk, hogy a régió országainak tovább kell fokozniuk az együttműködésüket a jövőben és ebből a folyamatból a GE, amely a régió legnagyobb amerikai befektetője, és a világ egyik vezető infrastruktúra technológia beszállítója, szívesen kiveszi a részét. Csak két szám, ami érzékelteti miről beszélek: a világ energiatermelésének 30 százalékát GE technológiával állítják elő, vagy ha repül, akkor 50 százalékos az esélye, hogy GE hajtóművekkel üzemel a gép.

- Mik a régió előnyei és hátrányai?

- A régió nem bővelkedik a természeti erőforrásokban, nincsenek jelentős olaj-, illetve gázmezők, vannak viszont okos emberek és hagyományosan jó az oktatási rendszer is a térségben.

Mindamellett erős az ipar ezen országokban, ami a fejlődés mozgatórugója volt az elmúlt évtizedben. Az ipar megléte fontos, mert az szorosan összekapcsolódhat az innovációval. Most ezen kell elgondolkodni, hogy hogyan tudunk minél több innovációt, k+f-et hozzáadni az eddigi iparhoz, amivel biztosítható lenne a hosszú távú fejlődés és továbbra is vonzó maradhat a térség az olyan befektetők számára, mint például a GE. Emellett meg kell tartani az olyan eddig is vonzó tényezőket, mint például a viszonylag elfogadható költségű, de motivált és nagy tudású munkaerő.

- Milyennek látja a GE szerepét a térségben?

- Hosszú távú befektetők vagyunk. Az 1990-es évektől kezdve dolgozunk itt, éppen Magyarországon keresztül ismertük meg a régiót a rendszerváltozás hajnalán. 2012-ben pedig már 26 ezer alkalmazottal és 4 milliárd dolláros értékesítéssel működünk a régióban, míg az exportunk meghaladta az 5,5 milliárd dollárt. Amennyiben Magyarországot nézzük, úgy azt látjuk, hogy az 1989 óta íródó közös történelmünknek köszönhetően a GE immár 10 városban 12 gyárat üzemeltet, amik közül a fényforrás üzletágé csak 5. Ezen kívül olyan globális növekedési trendekre épülő termelésünk üzemel itt, mint a repülőgéphajtómű, víztisztító, vagy az energetikai technológiákat gyártó óriás gyárak. Az országban 12 ezer 500 dolgozót alkalmazunk, ami a fele a régiósnak. Itt van a GE Lighting üzletág Európa, Közel-Kelet és Afrika üzleti és globális K+F központja is. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a legmodernebb víztisztítási technológiánkat, a membrántechnológiát itt fejlesztjük és itt gyártjuk a világ számára Oroszlányban. Tehát folyamatosan dolgozunk a befektetési portfóliónkon mind az országban, mind a térségben, ami jól mutatja, hogy hosszú távon gondolkodunk a térségben.

- Ezek szerint terveznek további befektetéseket a térségben?

- A GE mindig keresi a növekedési lehetőségeket és azt látjuk, hogy a régióban megvan a lehetőség a hosszú távú közös növekedésre. Ezt lehet nagybefektetőként, felhasználva eddigi erőforrásaink, beruházásainkat, ahogy az elmúlt 20 évben is tettük, illetve van lehetőségünk a piacon is a jelenleginél nagyobb mértékben megjelenni a legújabb technológiákkal. Tehát olyan technológiákkal amiket részben itt helyben fejlesztenek, vagy gyártanak és itt is használják, legyen szó energia, vagy éppen az egészségügyi szektorról. Ez irányban keresünk új partnereket mind a vállalati, mind a kormányzati szektorban.

- Hogyan dönti el, hogy melyik országban fejlesztenek?

- Ma erős verseny van mindenért, a nemzetközi cégek az új, illetve növekedő piacokért, a diákok a jó iskoláért, az országok pedig a nagyvállalatokért küzdenek. Ez az új helyzet, amit mind a cégeknek, mind a kormányoknak el kell tudniuk fogadni. A verseny a GE-n belül is látható: melyik ötletbe fektessünk pénzt, azt melyik országban hajtsuk végre. Ilyenkor persze előnyt jelent, ha már jelentős kapacitásunk működik az adott helyen, de legalább annyira fontos, hogy mekkora tudásállomány áll a rendelkezésre, illetve mennyire kiszámítható és kormányzati ciklusokon átívelő az ország adta jogi környezet. Sokan azt hiszik, hogy egy befektetés csak a költségekről szól, pedig legalább ennyire fontos a kutatók, fejlesztők száma és lehetséges hozzáadott értékük is. Meghatározó az is mennyire képesek az egyetemek, vagy állami kutatóintézetek együttműködni magánbefektetőkkel.

Nem elhanyagolható szempont az adott ország stabilitása sem, mert az segít abban, hogy előre lássuk nagyjából milyen folyamatok lesznek a jövőben, hiszen a befektetéseink kormányzati ciklusokon át húzódnak. Kiemelten kezeljük tehát a kormányzati kapcsolatokat, ebből a szempontból a tavaly aláírt magyar stratégiai megállapodás hasznos és egyedülálló egyelőre a régióban.

- Ilyen szempontból mennyire érzik stabilnak a régiót?

- A múltunk választ ad erre a kérdésre, hiszen ha nem így lenne, akkor nem lennénk itt több tízezer alkalmazottal és öt kutatóközponttal a régióban. A jövő pedig az említett kulcs érintettekkel folyó egyeztetések során alakul majd ki.

- Milyen jövőt lát a régió előtt?

- Optimista vagyok. Igaz, semmi sincs ingyen, a régiónak éppen ezért keményen meg kell dolgoznia a jövőbeli fejlődésért. Jelenleg mindenki a válságról beszél, de ha megnézzük mi történt itt az elmúlt 23 évben, akkor azt mondhatom, hogy van okom az optimizmusra. A fejlődést ugyanis, ha itt élsz, akkor nehezebb észrevenni, én viszont közel két évtized után tértem vissza, így látom a különbséget. Az elmúlt két évtized, bár természetesen voltak hullámvölgyek, nagyon sikeres volt, elindult egy markáns fejlődés.

A következő 20 év feladata a világgazdasági folyamatokba való aktív, tudatos bekapcsolódás lesz a régió országai számára. Az innováció fejlesztése ebben kiemelt szerepet fog játszani, de legalább ennyire fontos az egységes térség létrejötte és elfogadtatása a nemzetközi közvéleménnyel, amely ma még gyártási térségként tekint a világnak erre a pontjára. A közös régiós tudatot nem csak a vállalkozóknak kell magukénak tenniük, hanem meg kell jelennie az oktatásban és a kormányzatokban is. A V4 erre jó alap de érdemes kiszélesíteni a tevékenységét a vállalati szféra kulcs szereplőinek bevonásával. Ezáltal lehetne ugyanis csak elérni, hogy ez legyen a valóságban is Európa legdinamikusabban fejlődő része.

Ezen a közös tudaton mi is dolgozunk. Létrehoztuk és két éve üzemeltetjük a cégünk regionális blogját, a geforcee.geblogs.com-ot, ami egy nyitott felület és egy hiányzó piaci szegmenst tölt be, mert angol nyelven hozzáférhetővé teszi a régiót. Ezt a tudatot erősíti egyébként még a jótékonysági alapon működő GE Foundation Scholar-Leaders egyetemi ösztöndíjprogram is, melynek keretében az elmúlt 11 évben több mint 2 millió dollárt (mai árfolyamon 450 millió forintot) és 4000 önkéntes munkaórát fektetett a jövő vezetőinek képzésébe. A program célja, hogy egyetemi partnereikkel közösen versenyelőnyhöz juttassa a tehetséges diákokat - számuk a régióban idei nyertesekkel meghaladta a 462-őt! Ez a program elősegíti egy olyan regionális vezetői hálózat kiépülését, amiben lengyel, cseh, magyar és román egyetemisták ismerkednek meg és dolgoznak együtt. A program azzal járul hozzá a térség humánerőforrás-fejlesztéséhez, amire annak a legnagyobb szüksége van: vezetők képzésével és régiós hálózatépítéssel az országok összekötése érdekében. Emlékszik mit mondtam az elején? Ez a régió az itteni tehetségre építheti a jövőjét. Mi a bloggal és a fenti egyetemi ösztöndíjjal is ezt az erőforrást erősítjük összekapcsolva az embereket. Úgy érzem egy olyan céghez csatlakoztam amely jó vállalati polgárként segíti ennek a régiónak a fejlődését, a befektetésein messze túlhaladó mértékben.