A nyugati gyógyszergyártók nagy része erkölcsi kötelességére hivatkozva továbbra is exportál gyógyszereket Oroszországba, de abban már nincs köztük egyetértés, hogy minden készítményt szállítsanak-e az országba, vagy húzzák meg a határt az életben maradást biztosító gyógyszereknél. Sok nagyvállalat már kivonult Oroszországból, azonban a gyógyszergyártók nem sodorhatják veszélybe az orosz betegek életét azzal, hogy elhagyják az országot, és biztosítaniuk kell az ottmaradó dolgozóik biztonságát is.
A Pharma egyike azoknak a cégeknek, melyek folytatják tevékenységeiket Oroszországban, hiszen a szankciók nem vonatkoznak a gyógyszerekre és a humanitárius segítségnyújtáshoz szükséges termékekre. Eddig a legtöbb gyógyszer légi úton jutott el Oroszországba, viszont amióta büntetőintézkedésekkel sújtják az orosz repülőjáratokat, azóta a gyártók kamionokkal próbálják szállítani a készítményeket az országba, és emiatt késések tapasztalhatóak.
Oroszország egy évtizede próbál függetlenedni a külföldi gyógyszergyáraktól, azonban a gyógyszerek 70 százalékát még mindig importálnia kell, ezért félő, hogy gyógyszerhiány alakulhat ki a szankciók közvetett következményeként. A nyugatnak az orosz-ukrán háború kapcsán "azt az etikai álláspontot kellene képviselnie, hogy legalább annyira nem akarhatunk ártani az orosz gyermekeknek és embereknek, mint amennyire az ukránoknak” - mondta Nick Broughton, a gyógyszerészek londoni szakmai szervezetének tagja.
Több gyógyszergyár egyszerre igyekszik támogatni Ukrajnát és ellátni az orosz betegeket is: a Pfizer korábban bejelentette, hogy nem végez új beruházásokat Oroszországban, és az orosz leányvállalatának teljes nyereségét olyan célokra ajánlja fel, amelyek közvetlen humanitárius támogatást nyújtanak az ukrán népnek. A GlaxoSmithKline elsősorban az életmentő készítményeket fogja az oroszok rendelkezésére bocsátani, és talán a Lilly’s hozta a legradikálisabb döntést azzal, hogy az összes nem létfontosságú gyógyszer oroszországi exportját felfüggesztette.
Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Távolodunk a 400-as eurótól, így zárta a napot a forint
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?

Tízezres órabér, és akár még nyaralhat is - mégis lasszóval kell fogni a munkaerőt?

A telefon- és internetdíjakba is belenyúlhat a kormány

Bemondták a tíz százalékos áremelést - Gazdasági kényszer nyomasztja a burkolókat is
