Hétfőn nyilvánosan is megvádolta a Microsoft a  Google-t, a vád szerint rivális techvállalat kampányszerűen járatja le az európai szabályozók előtt a redmondi óriást. Rima Alaily, a cég ügyvédjének  tudomása szerint a Google európai felhőipari szereplőket toborzott lejárató kampányhoz. 

A Microsoft Corporation szerint a magát függetlennek beállító astroturf csoport a keresőóriás felkérésére tervezi félrevezetni a közvéleményt, és rontani a világ legnagyobb szoftvervállalatának reputációját a versenyhatóságok és döntéshozók szemében. A projektben felmerült a DGA Group tanácsadó cég neve is, a gyanú szerint őket bérelhette fel a Google az Open Cloud Coalition létrehozására. 

Az ügyhöz közelálló források elmondása alapján a keresőcég pénzügyi támogatásban részesíti azokat a kis cégeket, akik résztvevőként nyíltan kritizálják a Microsoft európai gyakorlatát.

A szeptemberi panasz és előzményei 

Szeptember végén a kaliforniai cég panaszt nyújtott be az Európai Bizottságnál a Microsofttal szemben, melyben azt állították, hogy felhőszolgáltatásainak egyes licencmegállapodásaival versenytorzító hatást gyakorolt a piacra a redmondi óriás – írja a HWSW.

A Google panaszának központi eleme az a „felhőadónak" nevezett licencelési gyakorlat, melynek értelmében ha egy cég a Microsoft Office termékeket nem a Microsoft felhőjében futtatja, tetemes licencköltségeket kell fizetnie a redmondi cégnek – egy 2023-as felmérés szerint ennek éves mértéke a teljes EU-ra levetítve eléri az egymilliárd eurót.

A bejelentés arra a korábbi panaszbeadványra alapul, melyet az európai felhőinfrastruktúra-szolgáltatók szakmai szövetsége, a CISPE (amelynek tagja többek közt az Amazon AWS, az Aruba és az OVHcloud is, a Google viszont nem) nyújtott be a cég ellen még 2022-ben.  Elsősorban azt kifogásolta a szervezet, hogy

  • a Microsoft megnehezítette ügyfelei számára a szolgáltatóváltást,
  • és túlságosan bezárta őket az Azure ökoszisztémájába, ezzel torzítva a versenyt.

A Microsoft és a CISPE végül megállapodásra jutott, melynek része volt, hogy a techóriás kötelezettségeket vállalt a felhős licencelési gyakorlatának a módosítására, cserébe pedig a szakmai szervezet visszavonta panaszát.

Az emberiségre szabadítja az „adatvédelmi rémálmot” a Microsoft

A Microsoft azt állítja, hogy feldolgozta a korábbi a visszajelzéseket az új eszközzel kapcsolatos adatvédelmi vita nyomán, amely képernyőképeket készít a felhasználók tevékenységéről.