Kiemelten fontos, hogy a vevők kellő körültekintéssel és óvatossággal járjanak el, hiszen az időszakosan nagy tömegű online vásárlásra buzdító kampányokat az internetes csalók is igyekeznek kihasználni - áll a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat figyelmeztetésében.
A kiberbűnözők bevett módszerként adathalász (phishing) támadást használnak, abból a célból, hogy érzékeny adatokat csaljanak ki a felhasználóktól, vásárlóktól. Az online vásárlásoknál a támadók pénzszerzésre, valamint a pénzügyi, és/vagy személyes adatok megszerzésére törekednek.Mindezt leggyakrabban e-mail és közösségi média hálózaton keresztül küldött üzenet, vagy hirdetések formájában teszik.
- Minden esetben fogadjuk kellő elővigyázatossággal az ismeretlen, idegen személyek által kezdeményezett elektronikus kapcsolatfelvételeket!
- Előzetes vizsgálat nélkül ne kattintsunk az e-mail-ben megküldött hivatkozásra, illetve ne az e-mail-ben kapott hivatkozást követve jelentkezzünk be a szolgáltatók, webshopok weboldalára, hanem a látható webcímet (URL-t) begépelve látogassuk meg a kívánt oldalt!
- Az online vásárlás támogatandó, de fokozott figyelemmel kattintsunk és vásároljunk!
- Kattintás előtt ellenőrizzük a weboldalak címét (URL-jét), különösen ha mobiltelefonunk segítségével böngészünk, ahol még nehezebben szűrhető ki a meghamisított, csaló weboldal és annak linkje.
- Mindig ellenőrizzük a feladót, illetve a webáruházat, amelynek szolgáltatásait igénybe kívánjuk venni.
- Javasolt olyan megbízható helyről vásárolni, amelyet már ismerünk és kipróbáltunk, valamint célszerű ellenőrizni a vevők értékeléseit is a weboldalakon.
- Ha lehet, válasszuk az utánvétes fizetési opciót.
- Amennyiben nem áll módunkban utánvétes fizetést választani, vásárlásunkat tanácsos egy külön erre a célra létrehozott virtuális bankkártyáról vagy hitelkártyáról elvégezni.
- Használjunk megbízható házhozszállítási rendszert és szolgáltatót!
- Az online vásárláshoz kapcsolódó dokumentumokat mentsük el!