A vállalkozásindító támogatást Szlovákiában azok - a legalább három hónapja regisztrált - munkanélküliek vehetik igénybe, akik vállalják, hogy kisvállalkozást alapítanak, és azt legalább két évig működtetik.

Az állami támogatás felső határa az elmúlt évek alatt folyamatosan emelkedett Szlovákiában, jelenleg a - viszonylag alacsonyabb munkanélküliségű - pozsonyi kerületben 5800 euró, az ország többi kerületében pedig 7500 euró. A szakminisztérium tervei szerint 2013 áprilisától a támogatásként adható összeg felső határát - az egyes régiók munkanélküliségi arányának függvényében - három kategóriába sorolnák. A legalacsonyabb szintre (2400 euró) a pozsonyi kerületben csökkentenék, ennél többet (2900 eurót) kaphatnának az országosnál alacsonyabb munkanélküliségi rátájú kerületek, míg az átlagnál több munkanélkülit számláló körzetekben 3800 euróra csökkenne a maximum.

A minisztérium elképzelése szerint a jogosultság feltételein és a folyósítás módján is változtatnának. Az új rendszer szerint a támogatást igénybe vevő munkanélkülieknek áprilistól nem két, hanem legalább három éven át kellene biztosítaniuk az általuk alapított kisvállalkozás működtetését. Változást jelentene az is, hogy a vállalkozás megteremtésére szánt összeg nem egy, hanem két részletben lenne elérhető, oly módon, hogy a megítélt pénz 40 százalékához csak a vállalkozás működésének második évében juthatna hozzá a kisvállalkozó.

A módosítást a szaktárca a támogatások hatékonyságának növelése és a regionális különbségek csökkentésének szükségességével indokolja.
A javaslatot már annak kezdeti stádiumában viszonylag sok kritika érte a szakma részéről. Szlovákia Vállalkozói Szövetsége (PAS) szerint az intézkedés egyértelmű hatással lesz a kisvállalkozások gyarapodásának lassulására. "Sok esetben már a támogatás jelenlegi összege sem fedezi a vállalkozás alapításhoz szükséges pénzösszeg felét sem" - állapította meg a tervezet kapcsán a Robert Kicina A PAS vezetője.

Szlovákiában a vállalkozásindító állami támogatások keretösszege az idén 38,8 millió eurót tesz ki, ebből az összegből 11 200 kisvállalkozás létrehozására van lehetőség. A támogatások keretösszege a szaktárca szerint 2013-ban 32,7 millió euróra csökken, ebből az összegből 9700 kisvállalkozás indításának támogatását irányozzák elő.