A jövőben profitorientált társaságként folytathatja a működését a ChatGPT-t piacra dobó OpenAI, állítják a döntési folyamatra rálátó források.
A mesterséges intelligencia kutatására fókuszáló vállalat 2015-ben nonprofit szervezetként indult, ám 2019 óta egyedi hibrid struktúrában működik a vállalkozás – az úgynevezett „capped-profit” modellben – ami két részből áll:
- az OpenAI LP profitorientált vállalatból
- és a non-profit anyavállalatból.
Ez a felépítés tette lehetővé a cég számára, hogy hogy dollármilliárdokat gyűjtsön külső finanszírozás révén, és rendelkezzen a technológiai startupok bizonyos jellemzőivel, így tőkét oszthatott szét az alkalmazottai számára.
A riválisokra hasonlíthat az OpenAI
A ChatGPT-gyártója jelenleg aktívan dolgozik azon, hogy alaptevékenységét profitorientált haszontársaságként végezze a jövőben, amelyet a továbbiakban nem a nonprofit igazgatótanács irányít majd – írja az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva HWSW.
A várakozások szerint ez a struktúra vonzóbbá teheti a befektetők szemében a céget.
Az OpenAI nonprofit szervezeti része továbbra is működhet majd, de feltehetően kisebbségi részesedést kap a profitorientált társaságban. A folyamat lezárulásának időpontja és üteme egyelőre nem ismert, a források elmondása alapján jelenleg még folynak a tárgyalások az ügyvédekkel és a részvényesekkel.
A nonprofit modell nem teljesen idegen a techszektorban,
Jó példa erre a Mozilla Corporation anyavállalatként működő Mozilla Alapítvány. Azonban az OpenAI-jal ellentétben a Mozilla soha nem vett fel pénzt kockázati és vállalati befektetőktől.
Az OpenAI új struktúrája már jobban hasonlítana fő riválisa, az Anthropic és az Elon Musk-féle xAI felépítéséhez, melyek olyan (for-profit formájú) haszontársaságként vannak bejegyezve, amiknek a nyereségszerzés mellett deklarált céljuk a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság előmozdítása.