A dél-koreai Samsung, az LG Electronics és a Hyundai vezetői momentán mind keresik az Oroszországba való visszatérés lehetőségét. Teszik mindezt az orosz-ukrán háború befejezéséről és az Oroszország elleni szankciók esetleges feloldásáról szóló tárgyalások közepette – értesült a The Korea Times.

Sőt, a lap szerint az LG már részben újra is indította a termelést Moszkva melletti üzemében, amit forrásaira hivatkozva egy Rusbeis nevű orosz lap is megerősített. Az LG szóvivője a dél-koreai portálnak nyilatkozva elmondta: a működés újraindítását részben az indokolta, hogy megakadályozzák a háború kezdete óta üresen álló csarnokok és termelőegységek minőségi leromlását. Ezek egyelőre nem szállítottak új készleteket, épp a meglévőket használják fel.

Ugyanakkor az LG Electronics vezérigazgatója, Cho Ju-wan kijelentette, hogy a vállalat „óvatos, mivel a háborúnak még nincs vége”, de hozzátette, hogy „figyelemmel kísérik az eseményeket, és a szankciók feloldása után újraindíthatják az oroszországi működést.”

A Hyundai szintén vizsgálja az orosz visszatérés lehetőségeit. A Hyundai Motor Group képviselője ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy döntés még nem született, ők is figyelik, miként alakul a helyzet. A dél-koreai lap a Samsung visszatérését is írja, ám további részleteket már nem közölt mindezzel kapcsolatban.

A The Bell nevű kiadvány március közepén intézett körkérdést a háború három évvel ezelőtti kitörését követően az orosz piacot elhagyó nagy nemzetközi cégekhez, hogy tervezik-e a visszatérést. A 60 megkérdezett vállalat közül 21 válaszolt, ám egyikük sem erősítette meg, hogy meggondolták volna magukat az oroszországi jelenléttel kapcsolatban. Többek között, akik határozottan nem tervezik a visszatérést: az Ikea, a Henkel, a Decathlon és a Nissan.

Mélyrepülésben a Samsung akkumulátorgyára Gödön

Annyira nincs kereslet az akkumulátorokra, hogy 2024 végén már csak kapacitása 30-40 százalékán működött a gödi Samsung, és a gyárat december végén három hétre teljesen le kellett állítani.

A részletekről ITT írtunk bővebben.