Megegyezhetett az Intel és a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), hogy a jövőben a két cég vegyesvállalata fogja működtetni amerikai chipgyártó üzemeit az Egyesült Államok területén.
A megállapodás részleteiről és annak lezárásáról egyelőre szinte semmit nem tudni, így azt sem, hogy a vegyesvállalatban az Intelen és a TSMC-n kívül lesz-e harmadik vagy negyedik fél – a The Information bennfentes forrásokra hivatkozó riportja mindössze annyit közöl, hogy a TSMC üzletrésze 20 százalékos lehet majd.
Amennyiben ténylegesen megegyeznek a felek, akkor az új vegyesvállalat üzemeltetése komoly erőfeszítéseket fog igényelni a felek részéről, mivel jelenleg teljesen eltérő technológiákat, anyagokat és gépeket használ a tajvani és az amerikai cég.
Vannak szkeptikus hangok
Az üzlet megvalósulásában alighanem kulcsszerepe lehet majd az Intel frissen kinevezett vezérigazgatójának, Lip-Bu Tannak, aki félvezetőipari veteránként egyszer más sikerrel fordította meg egy iparági szereplő szerencséjét. Elődje, Pat Gelsinger ugyanakkor március végén szkeptikusan nyilatkozott a TSMC beruházási terveit illetően, szerinte pusztán a gyártókapacitás bővítésével soha nem lesz újra Amerika világelső a félvezetőgyártásban.
Ehhez ugyanis a kutatás-fejlesztési tevékenységet is az Egyesült Államokba kéne áthelyeznie a TSMC-nek, ennek azonban egyelőre nincs semmilyen kézzelfogható jele.
Az év első hónapjaiban többször, több szinten is leült egymással tárgyalni a félvezetőipart érintő kérdésekben az amerikai és a tajvani fél. A TSMC március elején vállalta, hogy további 100 milliárd dollárt költ a chipgyártó-kapacitás bővítésére az Egyesült Államokban, a jelenleg is zajló, 65 milliárd dollár értékű beruházások mellett.
A TSMC 100 milliárd dolláros beruházása és az okos lány meséje
„Hoztak is ajándékot a királynak, meg nem is, hiszen a chipgyártás egy részének Amerikába helyezése gyengítheti Tajvan szilíciumpajzsként ismert védelmét” – hangsúlyozta az Economxnak a szakértő, miután Donald Trump bejelentette az Egyesült Államok történetének legnagyobb közvetlen külföldi beruházását. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése

Kiáll Gulyás a kamerák elé, de nem ehhez szoktunk, ami ma jön

Eljött az igazság pillanata: így teljesített Románia

Gulyás Gergely: Nem kizárt, hogy a ragadós száj- és körömfájás mesterségesen jött létre

Változtat a NAV a késedelmi pótlékokon: ezek az új szabályok 2025-ben

Hatalmas változás a forgalmiknál, erre figyeljen

Szijjártó Péter: Ismét igazunk volt! Nem megmondtuk?

Sakkjátszma: az EU felfüggeszti az Amerikára kivetett vámokat

Nálunk is felütötte a fejét a vérzéses halálos kór
