Csődvédelmet kért a Virgin Orbit az Egyesült Államokban, miután elfogyott a pénze, és ami talán a legfontosabb: a Virgin-birodalom megalkotója és fő tulajdonosa, a brit Richard Branson nem óhajtja tovább finanszírozni a céget. Ez sokat elárulhat magáról a cégcsoportról, de leginkább immár a 70 fölötti, régi lendületéből sokat vesztő brit vállalkozó milliárdosról, akinek tavalyelőtt teljesült vágya: saját cége, a Virgin Galactic által fejlesztett járművön feljutott a világűr határáig.
Lelkes indulás, szomorú vég
A Virgin Orbit már régóta gyengélkedett, és a CNBC szerint múlt csütörtökön már közölte is dolgozóival, hogy bizonytalan időre felfüggeszti tevékenységét, megkezdődnek az elbocsátások. Sejteni lehetett, hogy ez már a vég, hisz fel sem merült, hogy próbálkoznának még a finanszírozással. Most a csődvédelem kapcsán azt kommunikálták, hogy szeretnék a céget eladni, vagyis elkerülni a felszámolási eljárást.
A céget 2017-ben alapította Branson, amikor még lelkes volt az űripar több szegmensében. Saját tulajdonrésze 75 százalék a cégben. A kereskedelmi tevékenységet 2021-ben kezdte a társaság, ugyanekkor ment tőzsdére egy úgynevezett SPAC-ügylet által, amikor egy, a tőzsdére ilyen céllal bevitt üres céggel fuzionált, ami nem túl elegáns megoldás a jónevű vállalkozó esetében.
Elfogyott a lelkesedés
A működést úgy tervezték, hogy átalakított Boeing 747-es repülőkről indítják a műholdakat az űrbe juttató rakétákat. A társaság így azon kevés magáncégek egyike lett, amelynek sikerült saját fejlesztésű eszközzel elérni a világűrt, azonban összesen csak hat indítás történt, abból négy sikeres, kettő kudarcot vallott, az utolsó alkalommal a rakéta az óceánba zuhant, mielőtt elérte volna a világűrt.
A cég próbálokozott még tőkegyűjtéssel az utóbbi hónapokban, de most nem az az időszak van, amikor elkapkodják a gyengélkedő vállalatok új részvényeit a befektetők. Branson pedig nem volt hajlandó tovább finanszírozni a társaságot, ami viszont vélhetően nem egy egyszerű üzleti döntés, hanem azt mutatja, hogy a korábban lehetetlent nem ismerő vállalkozó lendülete, lelkesedése alábbhagyott.
A másik űrcég is gyengélkedik
Másik űrcége, a Virgin Galactic is gyengélkedik, noha Branson elképzelése az volt, hogy mindennapossá teszi az űrturizmust, először a nagy költségek miatt a gazdag utasoknak, később szélesebb körben is. A technikai nehézségeket azonban nehezen sikerült legyőzni, végül odáig sikerült eljutni, hogy legalább egyszer
maga Branson és néhány utastársa megtegye a világűr határáig vezető utat, majd onnan visszazuhanva megtapasztalja rövid időre a súlytalanságot.
Az eredeti elképzelés szerint ezután gyorsan követték volna egymást az utak, először a fejenként 450 ezer dollárt fizető utasokkal. A járatok azonban nehezen indulnak, állandó halasztások vannak, a cég részvénye a töredékére esett. Úgy tűnik, mintha maga Branson elfáradt volna, ami 70 év fölött nem meglepő, de nem szervezte meg időben az utódlást, hogy a cégeket mások vigyék tovább, akik készek a szinte lehetetlennek tűnő kihívásokkal úgy szembenézni, mint korábban ő maga.
A rakétákkal együtt a részvények zuhannak
Richard Branson Londonban született, fiatalon vállalkozásokba kezdett, de első komoly sikere a Virgin hanglemezkiadó lett. Később Virgin néven több iparágban hozott létre vállalkozást: részt vett a brit vasúti privatizációban, így nagy sebességű Virgin vonatok robogtok London és Skócia között, majd légitársaságot is létrehozott Virgin Atlantic néven.
Utóbbit a Covid-járvány 2020-ban erősen megviselte, és mintha ekkor indult volna Branson és a cégcsoport hanyatlása. A nagy álom még teljesült az űrugrással, azóta azonban azonban cégek részvényárfolyamai is visszazuhantak a földre. Most a Virgin Orbit részvényesei bukják pénzüket, és a Virgin Galactic papírja sem áll biztatóan.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!