A fast fashion márka, amelynek anyavállalata, az Inditex szerdán tesz jelentést negyedéves eredményeiről. Az elemzők szerint a világjárvány után nem tapasztaltak túl nagy fellendülést az eladásokban, ezért most befektetnének a vásárlók bevonásába.
Az Edited kiskereskedelmi elemző cég szerint a TikTok kínai testvéroldalán, a Douyinon hetente sugárzott ötórás élő kínai vásárlási műsorok segítettek fellendíteni a Zara eladásait.
Szeretnénk ezt átvinni a nyugati országokba, ahol a livestream nem annyira népszerű, de úgy gondoltuk, miért ne – a szórakoztatás szempontjából ez olyan, mint egy evolúció
– mondta a Zara szóvivője a kezdeményezésről, amely várhatóan augusztus és október között indul.
A vásárlás mint szórakozás nem új keletű, de a közösségi média és az e-kereskedelem a livestreaming új korszakát indította el, élén Kínával, ahol az influenszerek a kozmetikumoktól a rágcsálnivalókig mindent frenetikus tempóban árulnak – írja a Reuters.
A nagy érdeklődés durván megdobta a keresletet
A Zara Douyin műsorában kínai modellek Zara-ruhákat viselnek, cipőket és ékszereket próbálnak fel. A műsor kifutójeleneteket és „backstage” sminkfelvételeket is tartalmaz. A Zara szerint egy 70 fős csapat dolgozik az élő show-n, amelyet egy 1000 négyzetméteres sanghaji helyiségből közvetítenek.
Átlagosan körülbelül 800 000 egyedi nézőt vonz egy-egy műsor.
„A Zara livestream megközelítése jelentős márkaismertséget épített Kínában” – mondta Krista Corrigan, az Edited elemzője. A Zara az Edited adatai szerint az idei év első három hónapjában a legtöbb méretből 50 százalékkal több termék fogyott Kínában, mint 2023 azonos időszakában.
Anélkül szippant magába, hogy erőltetésnek éreznénk
Az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és a még bejelentésre váró európai országokban a Zara úgy döntött, hogy saját alkalmazásán és weboldalán tartja az élő közvetítéseket. Alfonso Segura, aki a barcelonai székhelyű TFR divatkiskereskedelmi tanácsadó céget vezeti, azt mondta, hogy ez azt is lehetővé teszi, hogy növelje az elkötelezettséget és kihasználja a regisztrált felhasználók adatbázisát.
Az ad-hoc livestreamek a Zara Woman konkrét kollekcióit emelik majd ki, és két „nagyon ismert” divatszakember lesz a házigazdájuk
– közölte a márka.
A „barátságos, laza és szórakoztató” élményt célzó műsorok rövidebbek lesznek, mint a Douyinon, 45 perc és egy óra között, de a nézők továbbra is kommentekkel reagálhatnak élő adásban.
„Nem mindig tudjuk megjósolni, hogy ami Kínában bevált, az vajon Nyugat-Európában vagy az Egyesült Királyságban is működni fog-e” – mondta Georgina Johanan, a JP Morgan elemzője.
Az Asos, a L'Oréal és a Puma azon márkák közé tartozik, amelyek az elmúlt hónapokban elindultak a TikTok Shopon az Egyesült Királyságban – közölte a platform. Az Asos elmondta, hogy az első rendelés az indulás után 30 perccel érkezett, és a TikTok Shopon keresztül odavonzott új vásárlók teszik ki a termékeket vásárlók 57 százalékát.
„Az élő vásárlási esemény végső célja természetesen az, hogy eladjon egy terméket, de a fogyasztók ne érezzék úgy, hogy kötelességük vásárolni” – mondta Carmen Muley, aki 2016-ban kezdte az AliExpress első élő közvetítését Kínában, ma pedig márkáknak ad tanácsot az élő vásárlási stratégiával kapcsolatban.
Az Inditex nem volt hajlandó megmondani, hogy mennyit fektet be az új formátumba, de a családi tulajdonban lévő vállalat 11 milliárd eurós készpénzhalmazon ül, ami elegendő lendületet és biztonsági hálót biztosít ahhoz, hogy új értékesítési módokkal kísérletezzen, még ha a siker nem is garantált.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!