AI Summit 2024 – második nap

AI Summit 2024 – második nap

Hétfőn és kedden AI Summit BUDAPEST címmel kétnapos rendezvénysorozatot szervez az Indamedia a Magyar Zene Házában és a Néprajzi Múzeumban. A konferencia célja, hogy az érdeklődők valós betekintést nyerjenek a mesterséges intelligencia világába, és felfedezzék az üzleti életre, a társadalmi viszonyokra és az ipar világára gyakorolt jelenlegi és jövőbeli hatásait. Kövessék velünk a konferencia eseményeit ma is, percről percre!

15:09
szeptember
10.

A prevenciónak óriási az egészségnyeresége

Szerző: Koncsek Rita
Szükség van egy érdemi paradigmaváltásra, a gyógyító szemléletű paradigma helyett egy preventív szemléletű társadalompolitikára van szükség

– mondta Kóka János, a Doktor24 alapítója, felügyelőbizottságának elnöke.

A prevencióra elköltött pénzek háromszor-négyszer jobban hasznosulnak, mint a gyógyszerre elköltött pénzek.

Kóka szerint egy tisztességes életmódprogrammal öt, tíz vagy akár 15 évet is hozzá tudunk tenni az egészségben eltöltött életévekhez, fontos hogy ne egy passzív állapotban éljük.

Egy ilyen longevity program

  • 200-250 milliárd forinttal tudná növelni a magyar GDP-t,
  • 500 és 1000 milliárd forint egészségnyereséget jelentene,
  • és minden egyes évben 0,5-1 százalékot növelné GDP-t,

sorolta a program pozitív elemeit Kóka János.

A metabolikus szindróma egy összefoglaló fogalom, ezek közé tartozik az elhízás, az alkoholizmus, a magas vérnyomás, a vérzsírok eltérése, a krónikus gyulladás, ezek mind egyébként a daganatos megbetegedések kockázatai is, mondta a magánegészségügyi szolgáltató alapítója.

Ha belecsúszunk a metabolikus szindrómába, akkor annak a vége a krónikus betegségek sora lesz, ami akár a korai halálhoz is vezethet. Ugyanakkor Kóka János hangsúlyozta, a metabolikus szindróma tudománya már rendkívül fejlett, ebben jól állunk, de az ügyfélélmény az hiányzik a prevenciós orvoslásból.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

A jobb egészségi állapot eléréséhez kellenek szenzorok, hogy meg tudja mérni a beteg a vérnyomását, kell egy applikáció, kell egy oktatás, hogy azokból az adatokból, amit az okosóra ad, azokat értelmezni tudja a páciens. És persze szükség van a mesterséges intelligenciára (AI) is.

Kóka János az előadásában kitért arra is, a metabolikus szindróma okozta állapot nem csak megelőzhető, de vissza is fordítható. 

Fontos szerepe van az AI-nak az egészségügyben, mert lényeges, hogy az okoseszközök adatai megbízhatók legyenek, fontos az adatelemezés és a kockázatértékelés, és hogy a kezelések testre szabhatók legyenek.

Az előadása végén Kóka János bejelentette, hogy egy 

együttműködési megállapodást kötött a Doktor24 és a Samsung.

A cél, hogy hozzásegítsék az ügyfeleket ahhoz, hogy ha szeretnének változtatni az életükön, szeretnék elkerülni a metabolikus szindrómát, akkor minél egyszerűbben megtehessék digitális funkciók és az orvosok segítségével.

11:21
szeptember
10.

A 4iG az űrszektorba is belép

Szerző: Koncsek Rita
Az AI alapú fejlesztések a védelmi szektorban és az űriparban egy új csoportot, egy új szervezetet jelent, egy új kisded, ami még jóval nagyobb törődést igényel a 4iG életében, mint a korábbi területek

– mondta Sárhegyi István, a 4iG Nyrt elnöki kabinetvezetője, a 4iG Space and Defence Technologies Plc. megbízott vezérigazgatója. Hozzátette: a vállalat korábban az IT-szektorban, most pedig a telekommunikációs szektorban is jelen van.

A 4iG Nyrt. az űrszektorban is szeretne vezető szerepet vállalni. A tervezéstől a gyártáson át a teljes értékláncot szeretnék lefedni. Példaként említette a műhold vagy drónvédelmi rendszereket, és az eszközök által gyűjtött adatok feldolgozását is. Fontos, hogy a 4iG szektorai között legyen szinergia. Az űripar, az IT és a telekommunikációs szektorra is tudjon támaszkodni.

Nagy vállalatként megvan a lehetőségük arra, hogy nagyobb projekteket is bevonzzanak, és ezeken keresztül fejlesszék Magyarország védelmi- és űrökoszisztémáját.

A drónok és drónvédelmi rendszerek mellett a műholdas technikák nagyon fontosak. A védelmi digitalizáción keresztül egy teljes ökoszisztémát szeretnének felépíteni, úgy hogy az infrastruktúrából érkező gepoadatok centralizáltan érkezzenek be és ezek alapján határozott döntést tudjanak hozni. De hangsúlyozta, a döntést embernek kell meghoznia.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Ezek a műholdak alacsony Föld körüli pályán mozognak, akár egy nap alatt többször is elhaladhatnak abban a sávban, ahol le tudják tölteni az adatokat.

A 4iG azt vállalja, hogy kiépíti az infrastruktúrát, ezeket hasznosítják, elemzik, összegyűjtik az adatokat, tárolják majd pedig az AI segítségével elemzik ezeket a piaci igényeknek megfelelően.

11:03
szeptember
10.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Az embert nem lehet kihagyni a digitalizációs folyamatokból

A mesterséges intelligencia elkerülhetetlenül belépett, sőt egyre inkább meghódítja a fegyveres erőket

– kezdte előadását Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. Szerinte ma már mindannyian érezzük, hogy az elmúlt néhány évben – gyorsuló ütemben – a világ körülöttünk egyre veszélyesebb hellyé válik, ezért a „veszélyek korának” szoktuk ezt hívni.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

A miniszter szerint szintén óriási problémát jelent az illegális migráció, a határvédelem, és a szomszédban zajló háború, ahol napról napra felülíródik az, amit a haditechnikáról tudunk. Ez a romló környezet egy technológiai forradalom színtere is, amely hátrányokat, veszélyeket sérüléseket hoz magával, ugyanakkor óriási fejlődési lehetőségeket is.

A tárcavezető előadásáról bővebben itt olvashat.

10:44
szeptember
10.

A Mol még a virslikhez is a mesterséges intelligenciát használja

Egy nagyvállalatnak van egy adott mérete, és van stratégiája, amire tudnak építeni

– mondta előadásában Mag István, a MOL Group Digital Factory vezetője. Szerinte ha ez a két adottság megvan, be kell fektetni a szervezeti felkészültségbe, a technológiába, és majd csak ezután lehet az AI-modellekben és -algoritmusokban gondolkozni.

A Mol alapvetően a benzinkúthálózatból kiskereskedőt akar faragni, amit a Fresh Cornerrel igyekeznek kiépíteni. Ott van továbbá a mobilitás üzletáguk is, ami carsharing szolgáltatásokat is kínál, valamint a harmadik víziójuk a „digital factory”, vagyis az interakciók és a működés digitalizációja – és itt jön szóba a mesterséges intelligencia. A Data Lake fejlesztésével vagy 30 rendszert integráltak egy tárházba, hogy az adatokat AI segítségével egy helyen tudják elemezni. 

Kiskereskedő lévén fontos az előrejelzés, a Mol ezért is büszke a hot-dog tervezőjére, ami megjósolja, hogy mikor mekkora lesz a kereslet a virslikre. A perszonalizáció kulcsfontosságú lépés, amikor több millió vásárlói tranzakciót gyűjtenek be elemzésre, ami alapján automatizált, részletes méréseket készítenek, amit most kétféleképpen akarnak feldobni az MI-vel: az ajánlatot perszonalizálják és generatív AI-t használnak. Mag István hozzátette, hogy 

90 millió dollárt fektettek a digitális transzformációba,

és minden üzleti folyamatban azon gondolkoznak, hogyan használhatnák az MI-t.

10:26
szeptember
10.

Hová tart az AI-forradalom a kereskedelemben?

Szerző: Vermes Ádám
A mesterséges intelligencia nagy turbulenciát okozott a kereskedelemben is

– mondta előadásában Deák András, a Libri-Bookline digitális csatornák igazgatója. Az AI a kiskereskedelmi piacon az előrejelzések szerint az idei 8,13 milliárd dollárról 2032-re 41,7 milliárd dollárra nő majd.

A fogyasztók továbbra is a márkák iránt elkötelezettek, nem a csatornák iránt, a vásárlói döntés nem lineáris.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Deák András 7 MI-trendet emelt ki a kereskedelemben. A hiperperszonalizáció kiemelten fontos, a fogyasztók túlnyomó többsége szerint ugyanis a kontextushoz kell igazítani a tartalmat (például az algoritmus tudja, hogy milyen a cipőméretem, vagy kaphatok személyre szabott kedvezményt). 

A személyre szabott omnichannel marketing azért kulcsfontosságú, mert a vásárlók a kereskedőknél is elvárják a termékspecifikus ajánlatokat, mivel a Google és Facebook hozzászoktatta őket ehhez.

Ma már alapvető elvárás a személyre szabott interakció, komoly frusztrációt okoz, ha ez nem történik meg.

Az automatizált ügyfélszolgálat és chatbotok csökkentik az ügyfélszolgálati költséget, a természetes nyelvfeldolgozás fejlődése nagyon megkönnyítette az ezekkel való munkát, ma már akár komplett kérdésekre is tudnak választ adni.

A szabadszavas MI támogatott keresésre a Bookline MI-alapú könyvajánló botját hozta példaként, amely segítséget nyújt azoknak a vásárlóknak, akik nem tudják pontosan, hogy mit vásárolnának. A prediktív elemzésre pedig jó példa, hogy a Starbucks ilyen alapon tervezi meg, hogy hol nyisson új kávézót számos különféle tényezőt figyelembe véve.

Az ellátási láncok optimalizálásával előre lehet jelezni a keresletet, illetve az ellátási zavarokat. Az RFID chip segítségével pedig a valós idejű készletkövetésre is lehetőség nyílt. Az ároptimalizálásra jó példa az Amazonnál 10 percenként frissülő ár, az egyedi kedvezmények és árrések rendszere.

Deák András kiemelte, hogy

az MI alkalmazása mellett a végső döntésnek emberinek kell lennie.

Példaként az Amazon Prime-ot hozta fel, amelynek a prediktív adatok alapján bukásnak kellett volna lennie, az emberi felülvizsgálat segítségével került végül bevezetésre és lett belőle nagy siker.

10:09
szeptember
10.

A honvédelmi miniszter már a színpadon

Szerző: Economx

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter már a színpadon: előadásában a magyar haderő és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról beszél.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Az orosz-ukrán háború egyébként a tavalyi konferencia egyik fontos témája volt. Az egyik pódiumbeszélgetésen például elhangzott, hogy

az ukrajnai háború egy dermesztő szakmai bemutató volt arról, hogy milyen lesz a fegyverkezés jövője.

Lemaradni azonban nem lehet, az ország védelme nagyban függ majd nemcsak a mérnököktől, az AI-szakértőktől, hanem bizony a startupoktól és a hazai beszállítói láncoktól is – erről bővebben itt olvashat.

 

09:56
szeptember
10.

„Mi az a magyar?”

Szerző: Economx
Mi az oka annak, hogy nem az AI írja meg a magyar stratégiát, holott az képes lenne arra

tette fel tegnap a kérdést Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. Szerinte a mesterséges intelligencia ötletelés szintjén tud segíteni a politikának, képes nyilatkozatot is írni, és sok esetben felmerül a gyanú, hogy néhány politikus esetében ez meg is történik, azonban az a stratégia, amit megalkotott próbaként hazánk számára, az lényegében bármelyik ország számára jó lett volna.

Kép: Hartl Nagy Tamás

Orbán Balázs előadásáról bővebben itt olvashat.

09:42
szeptember
10.

Fókuszban az egészségügy és az oktatás

Szerző: Economx

Tegnap több előadás foglalkozott az AI egészségügyre gyakorolt hatásával is, mely ágazatot jelenleg „négy gonosz” fenyeget – erről bővebben itt olvashat. A pódiumbeszélgetéseken kiderült, hogy az egészségügy 2027-re akár egy 22 milliárd dolláros iparág is lehet.

Az oktatás területét is körbejárták a szakértők, az egyik fő téma az volt, hogy egyáltalán mit tud megváltoztatni a mesterséges intelligencia ezen a területen – a kerekasztalról itt olvashat.

KRACH: Itt egy tökéletes bankpánik forgatókönyve!

KRACH: Itt egy tökéletes bankpánik forgatókönyve!

Nagyhatású bankválságokról beszélgettünk, azok forgatókönyvéről, reálgazdasági hatásáról. Egy kattintásnyira ECONOMX podcast!

Már a Trump-stratégiáról egyeztettek a külügyminiszterek

Már a Trump-stratégiáról egyeztettek a külügyminiszterek

Összeült az Európai Unió Külügyi Tanácsa, a külügyminiszterek ezúttal kereskedelmi kérdésekre koncentráltak.

Törvényt módosíthat a Tesláért Donald Trump, kedvében jár Elon Musknak

Milliókat érintő változás jön az egészségügyben

Elszabotálnánk az elfogatóparancsot? „Nem Magyarország lesz az, amelyik csapdát állít majd nekik”

Elszabotálnánk az elfogatóparancsot? „Nem Magyarország lesz az, amelyik csapdát állít majd nekik”

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Yoav Gallant volt védelmi miniszter ellen.

Kevés az esély az izraeli és a Hamász vezetők elfogatására

Új orosz világrend? Felosztaná Ukrajnát Putyin titkos terve, még a magyar határokat is átrajzolhatja

Vlagyimir Putyin bejelentette a csodafegyvert: ott támadnak vele, ahol akarnak és nincs ellenfele

Vlagyimir Putyin bejelentette a csodafegyvert: ott támadnak vele, ahol akarnak és nincs ellenfele

Új hiperszonikus rakétát tesztelt harci körülmények között az orosz hadsereg. Legutóbb Ukrajnára is már ezzel csaptak le.

Miután a világ összerezzent, Putyin cáfol: ez nem olyan rakéta volt

Csődvédelembe menekült a kínai akkugyártók legnagyobb európai vetélytársa

Csődvédelembe menekült a kínai akkugyártók legnagyobb európai vetélytársa

5,8 milliárd dollár adósság mellett, mindössze 30 millió dollár készpénz maradt.

Őt választotta új főügyésznek Trump

Őt választotta új főügyésznek Trump

„Közel 20 évig volt ügyész, ahol nagyon keményen bánt az erőszakos bűnözőkkel, és biztonságossá tette az utcákat” – nyilatkozta kiszemeltjéről a következő amerikai elnök.

Megszűnt működni a PayPal világszerte

Megszűnt működni a PayPal világszerte

Az elektronikus fizetésre szakosodott vállalat számos szolgáltatása egy időre beadta az unalmast. De érkezett jó hír is.

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

AI Summit 2024 – második nap

Hétfőn és kedden AI Summit BUDAPEST címmel kétnapos rendezvénysorozatot szervez az Indamedia a Magyar Zene Házában és a Néprajzi Múzeumban. A konferencia célja, hogy az érdeklődők...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2024 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.