„Azon dolgozunk, hogy senkinek se kelljen műtétre várni”
A NEAK adatai alapján jelenleg 47 ezren várnak tervezett műtétre – tavaly 40 ezren voltak. Arra a kérdésünkre, hogy hogyan lehetne megfordítani ezt a tendenciát, Gulyás Gergely elmondta, hogy
a kormány tárgyalni fog a várólistákról.
Az Economx kérdésére azt is elmondta, hogy „nemzetközi összehasonlításban nem olyan rossz azért a helyzet”. A miniszter szerint három olyan műtéti típus van a vizsgált 13 közül, ahol több mint 60 napos a várakozási idő – ezek a szürkehályog, a csípőműtét és a gerincstabilizáló műtétek.
A kormány dolgozik rajta, hogy ezek a várólisták csökkenjenek – tette a hozzá a miniszter.
„A cél, hogy senkinek ne kelljen várni.”
A miniszter szerint egyébként összességében csökkentek a várólisták – arra a felvetésre, hogy hogy csökkent 40 ezerről 47 ezerre a várakozók száma, Gulyás Gergely elmondta, hogy
a listákon valóban többen vannak, de a várakozási idő csökkent,
több esetben meg is feleződött. Vitályos Eszter szerint a csúcs egyébként 43 ezer fő volt a várólistákon – akik 60 napnál későbbi időpontot kaptak egy adott műtétre –, ez most szerinte csak 23 ezer.
Nagyon pörög a csok plusz
Vitályos Eszter kormányszóvivő egy sor adattal érkezett a csok pluszról: az otthonteremtési támogatás kölcsönkérelmei tájékoztatása szerint az első négy hónapban meghaladták a 83 milliárd forintot, összesen 3100 család vette igénybe, átlagosan 26 millió forint értékben. Ez az összeg magasabb a korábbi csokkal összevetve.
Áttekintették a gazdasági helyzetet is
A háborús infláció letörése eredményes volt Gulyás Gergely szerint: 3,6 százalékra „zuhant vissza” a márciusi infláció, a 2023-as célkitűzés tehát megvalósult, a 2024-es év pedig a gazdasági növekedés újraindításáról szól majd a miniszter szerint.
A háborús környezet visszaveti az európai növekedési kilátásokat.
Az első negyedéves GDP-adatokról elmondta, hogy az első negyedéves GDP-adatok éves összehasonlításban az Európai Unióban a harmadik, míg a negyedéves alapú növekedésünk holtversenyben a második legjobb volt.
A tárcavezető szerint 2024-ben a 2,5 százalékos növekedés reálisnak tűnik a háborús környezetben is.
A fogyasztás kezd helyreállni – fogalmazott a miniszter, aki a kiskereskedelmi forgalom alakulásával és a turizmus teljesítményével is elégedett.
A Kínával megkötött megállapodásokról délután jönnek a részletek
A miniszter a kínai elnök látogatásával folytatta. Elmondta, hogy Hszi Csin-ping csak két uniós fővárosba látogat el európai körútján – Párizsba és Budapestre.
Beszélt a kínai gazdaság súlyáról is: évekkel ezelőtt még csak az uniós GDP közel ötödét érte el, ma pedig már a kínai gazdaság nagyobb az EU-snál.
„Kína a világ egyik vezető gazdasági hatalmává vált.”
Gulyás Gergely szerint ezért is az Magyarország érdeke, hogy miniél több kínai beruházás érkezzen hazánkba.
Konkrét megállapodások is lesznek: célokat, közös projekteket jelölnek ki – ezek részleteiről délután, 17.30-kor várhatók a bejelentések.
Gulyás Gergely a „háborús helyzet” ismertetésével kezdett
A kormány elemezte a háborús helyzetet, mely „súlyosabb lett”, mert „újabb részletek derültek ki” a NATO-val, a NATO részvételével kapcsolatban – mondta Gulyás Gergely a Kormányinfó kezdetén. Erről a Kormányzati Tájékoztatási Központ részletes tájékoztatást fog adni – tette hozzá.
Elmondta azt is, hogy az ukrán NATO-misszióról amit eddig tudunk, hogy a fegyverszállításokat koordinálnák, illetve 100 milliárd dollárt kívánnak fordítani a háborúra és Ukrajna támogatására a következő öt évben.
Gulyás szerint már az félelmetes, hogy a háború ötéves elhúzódásával számol a NATO.
Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen magyar katonákat Ukrajnába küldeni – fogalmazott a miniszter.
Csúszással kezdődik a Kormányinfó
Helyszíni tudósítónk szerint egyelőre van némi csúszás: a 10.30-ra tervezett Kormányinfó nem kezdődött el időben.
Ha Gulyás Gergelyék kezdenek, tartsanak velünk, kövessék az Economxszal percről percre a kormányzati tájékoztatót!
A gazdasági együttműködés mélyítése a cél
Történelmi jelentőségű a kínai elnök e heti magyarországi látogatása, amely nagyban hozzájárul hazánk megerősödéséhez, a gazdasági-kereskedelmi viszony fejlesztéséhez – közölte korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Elmondta azt is, hogy
Magyarország legalább 16 megállapodás aláírását tervezi Kínával.
Fókuszban a kínai elnök magyarországi látogatása
Hamarosan kezdődik a Kormányinfó Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel és Vitályos Eszter kormányszóvivővel, melyen bejelentik a szerdai kormányülésen hozott döntéseket. A tájékoztatón várhatóan szó lesz a kínai elnök, Hszi Csin-ping magyarországi több napos látogatásáról, valamint a benzinárakról hozott döntésekről is.
- A benzinárakról érdemi bejelentés összességében nem várható, hiszen Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter tegnap már beszámolt róla, hogy a benzináraknál már „rend van”.
- A kínai elnök pedig tegnap este érkezett, Orbán Viktor és felesége várta a repülőtéren. A várható megállapodásokról itt olvashat bővebben.