Rendszeresen megfenyegetik a kormánytagokat
A Robert Fico szlovák miniszterelnököt ért merénylet kapcsán Gulyás Gergelyt arról is kérdezték, hogy kapnak-e fenyegetéseket a magyar kormánytagok. A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy
rendszeresen kapnak fenyegetéseket a kormánytagok, vagy értesülnek az ilyen tervekről.
A tárcavezető elmondta, hogy ezeket a fenyegetéseket minden esetben a szolgálatok, köztük a terrorelhárítás értékeli, ha pedig szükséges, akkor be is avatkoznak.
Gulyás Gergely nem tud elbocsátásokról
„A fluktuáció nem feltétlenül konzekvencia”
– közölte Gulyás Gergely a hekkertámadásokat firtató kérdésre, miszerint voltak-e elbocsátások a különböző hírszerző szolgálatoknál, miután a hírek szerint támadások érték a Külgazdasági- és Külügyminisztérium szervereit, munkaállomásait. A miniszter nem tud elbocsátásokról, nem tud róla, hogy kirúgtak volna bárkit is az érintett ügy miatt.
Százmilliárdok érkeznek a feldolgozóiparba
Az év elején, az elmúlt hónapokban tovább emelkedett a kenyér ára. Gulyás Gergely szerint leginkább az energiaárak emelkedése, illetve a szállítmányozás drágulása volt az, ami a kenyér árának növekedését okozta.
Jelentősen visszaestek a beruházások az első negyedévben. A feldolgozóipar felfuttatását célzó kormányzati törekvésről a miniszter elmondta, hogy
a frissen átadott beruházások hatásai még nem látszódnak, azoknak majd a második negyedévben lesz érezhető hatásuk a feldolgozóiparunkra.
Vitályos Eszter ehhez hozzátette, hogy kétszer 200 milliárd forint keretösszegű mezőgazdasági, feldolgozóipari pályázatok indulnak hamarosan.
A reálbérek közel 10 százalékkal emelkedtek márciusban – Gulyás Gergely szerint ez példátlan mértékű. Az inflációról szólva kijelentette, hogy idén a fogyasztói árakban 4-5 százalékos emelkedésre számítanak. Összességében szerinte jó esély van arra, hogy 8-10 százalékos reálbér-növekedés legyen az idén.
Nincs szükség uniós vámokra Kína ellen
Az EU vámokkal korlátozná a Kínából származó elektromos autók behozatalát.
A védővámok az európai versenyképességet nem segítik,
csak speciális esetekben fordulhat ez elő, amikor ez az európai érdek – fogalmazott Gulyás Gergely az Economx kérdésére.
Hozzátette, hogy ha vámokat vezetne be az EU, akkor Kína is hasonlót lépne, így az európai autógyártók egy óriási piactól esnének el.
Az a magyar álláspont, hogy ne legyenek ilyen vámok
– szögezte le a miniszter.
Gulyás Gergely: Az Európai Bíróság a választások előtt marasztalhatja el Magyarországot
A kormányülésen szóba kerültek tegnap az Európai Unió Bírósága előtti magyar eljárások is. Gulyás Gergely szerint Magyarországnak egy végre nem hajtott ítélet miatt kell büntetésre számítania.
A miniszter elmondta, hogy
a menekültrendszer miatt hozott ítélet végrehajtását is vizsgálják, és a külső határzár miatt akarják megbírságolni az országot.
Gulyás Gergely napi hatmillió forintos bírságot említett, a kabinet ekkora büntetés kiszabására számít.
Szerinte a döntés már megszületett az Európai Bizottság által indított ügyben, de még nem hirdették azt ki. Gulyás úgy véli, hogy a Magyarországot elmarasztaló döntést néhány nappal az európai parlamenti választások elé időzítik.
Gulyás Gergely: „Brüsszel nem Moszkva”, de van, amiben mégis
Magyarország egyedül maradt, miután az EU szerint a lengyeleknél már nincs jogállamisági probléma, így május elején Brüsszel lezárta az ellenük folytatott eljárást, mert az Európai Bizottság szerint Lengyelország már teljesítette a feltételeket.
Arra a felvetésre, hogy vajon Magyarországot is kiengedhetik-e a hetes cikkely szerinti uniós eljárás alól, Gulyás Gergely elmondta, hogy Lengyelországot nem azért engedték ki a hetes cikkely alkalmazása alól, mert bármilyen törvényt módosítottak volna – ezt Gulyás szerint a lengyelek sem állítják. Úgy véli, hogy Brüsszelben már nem a jog számít, csupán „politikai döntések” vannak.
„Brüsszel nem Moszkva, de a joghoz való hozzáállásban érdemi különbség nincsen”
– fogalmazott a miniszter.
- Mikor juthatunk hozzá a pénzünkhöz?
- A két kérdéskör nem függ össze egymással.
– hangzott el a tájékoztatón.