Az elmúlt két év egyik legnagyobb vesztese az árupiacokon a cukor volt. A korábbi évek kétszámjegyű emelkedése után, 2011-ben és 2012-ben összesen közel 40 százalékkal csökkent az árfolyama. A magas árakhoz hozzászokott ültetvényesek és gazdák komoly kihívásokkal néznek szemben. Hiába a folyamatosan növekvő globális felhasználás, az ideális időjárási körülmények és egyre gyarapodó kínálati oldal az árfolyam drasztikus visszaeséséhez vezettek.
Az idei évben azonban változhatnak a körülmények melyek az árfolyam emelkedését vetíthetik előre.Kína továbbra is egyre növekvő mértékű cukorbevitelre szorul , ami stabil keresletet generál a dél amerikai cukor iránt. Az olcsó indiai cukor pedig nem jelenik meg a világpiacon hiszen a kormány jelentősen növelte a hatósági árat a hazai termelők nagy elégedettségére.
Az elmúlt hónapokban tapasztalt cukor esés és olaj emelkedés pedig ismét az etanolgyártásra irányította a figyelmet. A rekord méretű brazil termés egyre jelentősebb részét fordíthatják az etanol gyártására, amennyiben a jelenlegi magas szinteken stabilizálódik az üzemanyag ára.
Február 2-től 5-ig rendezik a szakma legjelentősebb konferenciáját Dubaiban, a legfontosabb kereskedőházak és fizikai felvásárlók részvételével. Érdemes kitüntetett figyelmet szentelni az itt elhangzottaknak, hiszen hosszabb távon meghatározhatják a cukor kilátásait.
A határidős piacokon hatalmas mennyiségű short pozíciók épültek fel az előző negyedévben. Amennyiben változna a szélirány és elindulna egy emelkedés a piacon, az a short zárások miatt akár rövid idő alatt 15-20 százalék drágulást hozhat a jegyzésben.
Rövid tavú emelkedést opció vásárlással míg a hosszú tavú fordulatot ETF formában lehet érdemes kihasználni. Bővebb információért regisztráljon jobb oldalon adatai megadásával.