Az elmúlt, közel két hónapban a dollár folyamatos erősödése nem kedvezett az árutőzsdei termékeknek, és kiemelten igaz ez a réz, arany, és ezüst árfolyamára egyaránt. Az elsődleges ipari fémként is nyilvántartott réz számára már a múlt héten közölt amerikai GDP adat sem segített, erre pedig hidegzuhanyként érkezett hétvégén a kínai intézkedés híre.
Peking számára fontos, hogy a most kibontakozóban lévő ingatlanpiaci boomot megállítsa, ennek pedig úgy próbálja elejét venni a kínai kormányzat, hogy az ingatlan fejlesztéseket visszafogják. A döntés egyik hatása az lehet, hogy a réz iránti kereslet csökkenni fog a piacon, amivel párhuzamosan a fém árfolyama elérheti a 3,45 dolláros szinteket is a határidős árutőzsdén.
Ahhoz, hogy ez a folyamat ne erősödjön be, és a jegyzés ne menjen tovább a 3,30 dolláros szintekig, szükség lenne arra, hogy a világ más, fejlettebb országai ösztönözzék az építőipar valamint gyáripar teljesítményét. Erre azonban kevés az esély.
Európa továbbra is gyengélkedik, és szélmalom harcot vív annak érdekében, hogy a tagállamok költségvetését rendbe tegye, és a kellő kiigazításokat végrehajtassa. Amerikában pedig a hétvégén életbelépő automatikus kiigazítás lehet a kerékkötője a gazdaság további ösztönzésének.
Érdekes hetek előtt állunk tehát a réz esetében, ugyanis ha nem kapunk optimista híreket ez idő alatt az iparból/ingatlanpiacról, könnyen lehet, hogy egy font rézért 3 dollár 30 centet kell fizetnünk, ami ha bekövetkezik, jó pénzt kereshetnek a shortosok.
Felkeltettük érdeklődését? Adja meg adatait, és akár már holnap nyithat shortot a réz piacán!
Länger Péter
Solar Capital