Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Romániában az elnökválasztás második fordulóját tartották volna vasárnap, pénteken azonban a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az első forduló eredményét. De a franciáknál is belpolitikai válsághelyzet alakult ki, miután a Michel Barnier miniszterelnök által vezetett kormányt megbuktatta az ellenzék. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennIsmét az urnákhoz járultak volna a románok a hétvégén, ezúttal az elnökválasztás második fordulója apropóján. A román alkotmánybíróság azonban szinte az utolsó pillanatban lefújta az eseményt, és törölte az első forduló eredményét, valószínűleg orosz befolyásolás gyanúja miatt. Hogy mikor rendezik meg újra az első fordulót, még kérdőjeles, a szakértő szerint mindenesetre akár márciusig is kitolhatják.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA szeptember kinevezett francia miniszterelnök, Michel Barnier és kormánya elcsúszott a költségvetés jelentette banánhéjon. Emmanuel Macron francia elnök napokon belül kinevezhet új kormányfőt, egyesek azonban egyenesen az államfő lemondatásának gondolatával kacérkodhatnak. Ez elsősorban az ellenzéki radikális Marine Le Pen érdekében állhat, aki március végén elveszítheti a választhatóságát.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennÍgéretekben bővelkedő kampányidőszak zárult Írországban, az azonban, hogy ezeket meg is tudják-e valósítani, jelentős mértékben múlik Donald Trumpon, a novemberi amerikai elnökválasztás győztesén. Az amerikai politikus társaságiadó-csökkentéssel ránthatja ki a stabil alapot az ír gazdaság alól.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennSikerrel mozgósított a parlamenti választás előtt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), 6,5 százalékos támogatottság mellett ugyanis ismét bejutottak a bukaresti törvényhozásba. A szélsőjobboldali erők térnyerése és a parlamenti széttöredezettség nyomán pedig akár a kormánykoalíció tagja is lehet a párt. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint most egy dolog biztos: nehéz kormányalakítási folyamat kezdődhet a kialakult eredmény alapján.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRománia ismét választ, ezúttal a parlament összetételéről és arról kell dönteni a szavazásra jogosult állampolgároknak, hogy ki alakítson kormányt. Georgia nem kér az uniós pénzekből, Libanonban pedig tűzszüneti megállapodás jött létre. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA hétvégén a parlamenti választáson van a fókusz Romániában, közben azonban a még mindig nyitott elnökválasztás kapcsán is sok a bizonytalanság, a román alkotmánybíróság ugyanis elrendelte a szavazatok újraszámlálását. Az pedig, hogy ki nyeri az államfői pozíciót, a kormányalakítási kilátásokat is jelentős mértékben befolyásolhatja az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennDonald Trump második elnöksége a NATO jövőjét illetően is rengeteg kérdést vet fel. Abban mindenesetre egyetértenek az elemzők, hogy az európai országoknak a republikánus elnökjelölt győzelme nyomán növelni kell a védelmi kiadásaikat. Hogy ezt mennyire hatékonyan és mennyire egységesen tudják megtenni, az már egy másik kérdés. A német és francia kormány ingatagsága mindenesetre nem kedvez az egységesebb európai fellépés kialakításának.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennEgyre több ország vezetője jelenti ki nyíltan, hogy Venezuela hivatalosan megválasztott elnökének az ellenzéki Edmundo Gonzálezt tekinti. Hogy a hatalmat a kezében tartó Nicolás Maduro és érdekkörei számára ez mit jelent, az már másik kérdés. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint mindenesetre hosszabb távon meglehet még a böjtje a választási csalásnak gazdasági szempontból.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn