Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Az aktuális kormánypárt győzni tudott Horvátországban, de az még a legkevésbé sem biztos, hogy hatalmon is tudnak maradni. Közben az indiaiak is belevágtak a maguk maratoni választásába. Az Euriópai Unió tagállamainak vezetői pedig gazdasági kérdésekről és a közel-keleti konfliktusokról egyeztettek, miközben Izrael légicsapásokat hajtott végre Irán ellen. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennMaratoni hosszúságú választás kezdődik Indiában, amelynek utolsó napja június elseje lesz. A június negyedikén esedékes hivatalos eredményhirdetésen pedig valószínűsíthető, hogy az aktuális miniszterelnök Narendra Modi és pártja ünnepelhet. A kormányfő 2014 óta megduplázta a jóléti költségvetést, jelenleg mintegy 813 millióan részesülnek valamilyen formában a segélyből. A szakértő szerint azzal még Modi is tisztában van, hogy hosszú távon ez nem elegendő, a gazdasági növekedés felpörgetésére lenne égető szüksége Indiának.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA konzervatív Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) nyerte a horvát parlamenti választást, a második helyen pedig a Horvát Szociáldemokrata Párt (SDP) futott be, a kormányalakítás viszont mindkét oldalon nehézkes lehet. Az sem világos még, hogy lemond-e végül az államfő, Zoran Milanovics, hogy egy baloldali koalíció élén, kormányfőként folytassa. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint azonban az Orbán-kormány nem számíthat arra, hogy Milanovics személyében újabb Ukrajna-kritikus szövetségesre lel uniós körökben. Ahhoz ugyanis túlságosan fontosak Horvátországnak az uniós források, hogy Zágráb konfrontatívabb hangnemre váltson és ezzel magára haragítsa nyugati szövetségeseit.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAkárhogy is alakul a mai horvát parlamenti választások végeredménye, az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint az borítékolható, hogy nehéz kormányalakítási helyzet alakulhat ki. Mind a jobb-, mind a baloldalon akadhatnak koalíciós nehézségek a személyeskedő, időnként szappanoperára hajazó kampányt követően.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz olasz pénzügyminisztérium borúsabb gazdasági kilátásokról számolt be, mint tavaly szeptemberben, az oroszok viszont örülhettek: csökkent az ország külföldi adóssága 2024 első negyedévében. Ukrajna is fellélegezhetett, miután megérkezett az uniós zöld lámpa: a háború sújtotta országból érkező mezőgazdasági áruk vámmentessége 2025 júnisáig megmarad. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennOlaszország helyett ugyan mostanság inkább Németország kapja meg az Európa betege címet, ez azonban közel sem jelenti azt, hogy az olasz gazdaság kimászott volna a gödörből. A problémák továbbra is rendszerszintűek, és ezzel úgy tűnik, maga a miniszterelnök is egyetért. Giorgia Meloni ezért egy nagy volumenű alkotmánymódosításra készül, szeretné, ha a szavazók négy helyett öt évre választanák meg közvetlenül a miniszterelnököt. Ennek megvalósításához azonban erős kormányzati összefogásra és szavazói támogatásra is szükség lenne.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA Franciaországra vetülő nemzetközi olimpiai rivaldafényt kihasználva igyekeznek a szakszervezetek bónuszokat, a munkakörülmények javítását és egyéb juttatásokat kiharcolni a közalkalmazottakat képviselő egyes szakszervezetek. A deficitproblémákkal küzdő kormány közben ismét hozzányúlna a munkanélküli segélyek rendszeréhez, az viszont még nem dőlt el, pontosan hogyan.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz olaszok magabiztosan menetelnek egy újabb túlzottdeficit-eljárás felé, a török ellenzék pedig feltörölte a padlót Recep Tayyip Erdogan török elnökkel és a kormányzó az Igazság és Fejlődés Pártjával. A francia közalkalmazottak a párizsi olimpia idején terveznek sztrájkolni, míg a németeknél hatályba lépett a kannabisz ellenőrzött legalizálását célzó törvény. A hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennRecep Tayyip Erdogan török elnök a 2023-as újraválasztása után stratégiát váltott külpolitikai és gazdasági tekintetben is. A megélhetési válságot azonban nem sikerült felszámolni, a múlt heti helyi választásokon pedig ezzel, és népszerű ellenzéki jelöltekkel is meg kellett küzdenie Erdogan pártjának, nem csoda hát, hogy alulmaradtak. Kérdés, hogy felülbírálhatja-e ennek fényében korábbi szemléletváltását az államfő.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn