Albánia miniszterelnöke bejelentette, hogy a kormány egy évre blokkolja a TikTok-hoz való hozzáférést, miután egy iskolás fiú múlt hónapban történt meggyilkolása félelmet váltott ki a közösségi média gyerekekre gyakorolt ​​hatása miatt – írta meg a BBC. Edi Rama kijelentette, hogy a tilalom januárban indul, a TikTok pedig sürgős tájékoztatást kér az albán kormánytól ezzel kapcsolatban.

A közösségi média platform azt közölte a BBC-vel, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy az elkövetőnek vagy magának az áldozatnak volt TikTok fiókja.

A TikTok blokkolására alig egy hónappal azután került sor, hogy a 14 éves diák meghalt, egy másik pedig megsérült egy dél-tiranai iskola melletti verekedésben, amelynek gyökerei a közösségi médiában zajló összetűzésekből eredtek.

A gyilkosság vitát váltott ki Albániában a szülők, pszichológusok és oktatási intézmények között a közösségi hálózatok fiatalokra gyakorolt ​​hatásáról.

A TikTokot már betiltották Indiában, amely az alkalmazás egyik legnagyobb piaca volt 2020 júniusa előtt. Iránban, Nepálban, Afganisztánban és Szomáliában sem tudnak hozzájutni.

A TikTok az Egyesült Államok Kongresszusa által elfogadott törvény ellen is küzd, amely január 19-től betiltja az alkalmazást, kivéve, ha a ByteDance – kínai anyavállalata – értékesíti azt.

Az Egyesült Államok kormánya azért lép fel az alkalmazás ellen, mert azt állítja, hogy kapcsolatai vannak a kínai állammal – a TikTok és a ByteDance cáfolta azokat.

Számos európai országban, köztük Franciaországban, Németországban és Belgiumban korlátozásokat vezettek be a gyermekek közösségi média használatára vonatkozóan. Novemberben Ausztrália a világ legszigorúbb intézkedéseit fogadta el azzal, hogy megszavazta a 16 éven aluli gyermekek közösségi média használatát.

Peter Kyle, az Egyesült Királyság technológiai minisztere a BBC-nek elmondta, hogy a 16 éven aluliak számára hasonló tilalom van terítéken náluk is, de hozzátette, hogy először több bizonyítékot szeretne látni arról, hogy tényleg ártalmas a fiatalokra nézve.

Márciusban még arról írtunk itt az Economx oldalán, hogy Steven Mnuchin volt amerikai pénzügyminiszter azon gondolkodik, hogy megvásárolja a TikTok-ot. Amennyiben az ügyletet valóban nyélbe ütik, az kísértetiesen hasonlíthat a folyamatra, ahogy Elon Musk két évvel ezelőtt magáévá tette a Twittert. Azóta újra megválasztották elnöknek Donald Trumpot.