A képviselők 582 igen, 40 nem és 37 tartózkodás mellett hozták meg a döntést - közölte az EP. A képviselők nem szeretnék akadályozni az innovációt és az eszközök fejlesztését, de az elektronikus hulladékok mennyiségének csökkentése érdekében muszáj lépniük.
Becslések szerint globálisan évi 50 millió tonna elektronikus hulladék keletkezik, ez a szám Európában 2016-ban 12,3 millió tonna volt. Az eszközök rövid élettartama ezt a számot csak növeli.
A parlament azt is kéri a bizottságtól, hogy mindent tegyen meg annak érdekében, hogy a különböző rendszerek egymással kompatibilisek legyenek, illetve hogy növeljék a visszagyűjtött elektronikus hulladék mennyiségét.
A cél az, hogy egy új eszköz vásárlásakor ne kelljen egyben új töltőt is vásárolni. A helyzet mindenesetre sokkal jobb most, mint például 2009-ben, amikor 30 különböző töltési megoldás létezett, most viszont csak három.
Az Apple-nek fog fájni a leginkább
A hasonló javaslatokat a múltban leginkább az Apple ellenezte, hiszen az amerikai gyártó mindig is külön utakon járt töltőkkel kapcsolatban. Míg az Androidot futtató készülékek gyártói az USB-csatlakozók mellett tették le a voksukat, az Apple változatlanul lightning-kábeleket használ.
A cég éppen az ellenkezőjét állítja, mint az EP, szerintük az egységesítés növeli a hulladék mennyiségét, ráadásul megfojtja az innovációt - idézi az Apple közleményét a CNN.
Az amerikai technológiai óriás egyes termékeinél ugyanakkor már áttért az USB-C csatlakozókra.