Novembertől majd minden webáruház „Black Friday” akciókkal igyekszik felpörgetni az eladásait, a beharangozott leárazások mellett azonban sokan különféle módszerrel próbálják kevésbé megfontolt vásárlásra ösztönözni látogatóikat. 

Ezzel szembesülhet, aki egy árucikk oldalát böngészve azt olvashatja, hogy a termékből „már csak öt darab van”, vagy hogy rajta kívül „még huszonkét ember nézi” az akciós árucikket – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) sajtóközleménye.

Az NMHH szakértői azt javasolják: rendelés előtt nézzük meg, létezik-e hasonló termék jobb áron, és ellenőrizzük, mennyibe kerül a kinézett árucikk más webáruházaknál. Ebben segítségünkre lehetnek az ár-összehasonlító oldalak, amelyeken gyakran azt is megmutatják, miként változtak a kínálati árak korábban, így azt is felmérhetjük, hogy az egyedülállónak hirdetett ajánlatok valóban olyan kivételesek-e.

Az NMHH  kifejezett körültekintésre szólít fel, ha egy addig általunk nem ismert webáruház kínál gyanúsan kedvező árakat. Ilyenkor első körben érdemes elolvasnunk az adott kereskedőről szóló vásárlói véleményeket: ha egyáltalán nem vagy csak a közelmúltból találunk ilyeneket, az gyanúra adhat okot.

Minden webáruháznak fel kell tüntetnie az elérhetőségi adatait és világos tájékoztatást kell nyújtania a szállításról, a fizetésről, a termékjellemzőkről és az elállási jogról is.

Amennyiben a kereskedő oldalát megnyitva a böngésző címsorában nincs biztonságos kapcsolatot jelölő lakat ikon – akkor, nem érdemes érzékeny adatokat megadni a szóban forgó oldalon.

Erre figyeljen a szállításoknál

NMHH Hírközlés-felügyeleti Igazgatósága szerint gyanúra ad okot, ha a futárszolgálattól érkező értesítés szövege magyartalan, a feladójának e-mail-címe eltér a futárszolgálat hivatalos címétől, vagy az üzenetben található link nem a szolgáltató hivatalos oldalára vezet.

Az ilyen linkekre kattintva könnyen adathalász weboldalakon találhatják magunkat, ahol bankkártyánk adatait vagy a netbankos bejelentkezési adatainkat próbálják kicsalni tőlünk –a banki belépési adatainkra soha nem lehet szükség egy csomag kézbesítéséhez.

Egyre gyakoribb pénzszerzési módszere a csalóknak, hogy olyan drága, utánvételes csomagot próbálnak kiküldeni számunkra, amelyet mi soha nem rendeltünk meg. Ilyenkor még az átvételt megelőzően érdemes meggyőződni arról, honnan és kinek a nevére érkezett a csomag.

A családtagok vagy munkatársak nevére érkező fizetős csomagok átvételekor is fontos a körültekintés, hogy a címzett valóban küldeményt vár az adott feladótól. A csalások elleni védekezéssel kapcsolatos további tippeket a KiberPajzs oldalon találnak.

Figyelmeztet a kibervédelem: a fekete péntek a fekete csalás nagy napja lehet

Alig várják már az internetes bűnözők, hogy elérkezzen a Black Friday: tavaly ilyenkor több mint 11,5 millió fontot kaszáltak csak a brit vásárlók adatainak megszerzésével, 1 millió fonttal többet, mint az előző évben.Itt olvashat a részletekről