A mesterséges intelligencia rendszerek alapjaiban fogják átírni a jelenleg ismert társadalmi és gazdasági mechanizmusokat
– mondta Hódy Árpád, a Microsoft ügyfélsikerekért és terméktámogatásért felelős vezetője a Budapesti Corvinus Egyetem ChatGPT és az AI evolúciója című konferenciáján.
Az elmúlt hónapokban futótűzként kezdtek terjedni a generatív mesterséges intelligencia alapú rendszerek, különösen az OpenAI ChatGPT-je.
A chatbot olyan felkapott lett, hogy több más tech céget is arra ösztönzött, hogy saját MI-rendszereket hozzon létre, ilyen például a Google Bard szoftvere is vagy a Microsoft Copilot nevű alkalmazása.
Az adatokat egyébként statisztikai valószínűség alapján generálják ezek a csetbotok.
- Az elmúlt időszakban óriási mértékben megnövekedtek a mesterséges intelligencia területével foglalkozó startupoknak a száma.
- Egy nagy fast fashion áruház a termékeinek leírását már nem alkalmazottai írják meg, hanem egy erre a célra fejlesztett MI.
A generált tartalmak nagyon valóságosak tudnak lenni
– hívta fel a figyelmet előadásában Hódy Árpád.
Szerinte nagyon sok haszna van a mesterséges intelligencia rendszerek integrálásának a munkaerőpiacon, de van egy „sötét oldal” is, amikor már nem lehet megmondani, hogy „ki ember és ki nem”.
- Ilyen volt például a Reddit közösségi oldalon egy beszélgetés, amelyről senki nem mondta volna meg, hogy robotok csevegtek egymással a platformon összegyűjtött információk segítségével.
- Egy másik, frissebb „átverés” a pápáról generált kép volt.
Mindent fenntartással kell kezelni, amit az AI mond
– hangsúlyozta Fertig Balázs, a Magyar Bankholdig Toborzási és Onboarding vezetője.
Cristi Nastase, az ExxonMobil informatikusa szerint kíváncsinak kell lenni és a lehető legtöbb szoftvert érdemes kipróbálni, hogy megtaláljuk, melyik a legjobb nekünk.
Átalakulnak a feladatok
Frisch Tamás, a Hewlett Packard tanácsadó részlegének vezetője szerint a mesterséges intelligenciával ugyanaz fog történi, mint ami a PC-kkel történt.
„Az fog megváltozni, hogy mi lesz az ember feladata” – emelte ki Hódy Árpád az előadást követő panelbeszélgetésen.
Nem lesz több munkanélküli, de akik megfelelően tudják használni a mesterséges intelligenciát, azok óriási előnyben lesznek.
Ennyi állás szűnhet meg
A kutatók az amerikai és európai foglalkozásokra vonatkozó adatok elemzése alapján becsülték meg, hogy az új technológia 300 millió teljes munkaidős állást tehet ki az automatizálásnak, ha beváltja az ígért képességeit.A jelenlegi munkahelyek nagyjából kétharmada ki van téve a mesterséges intelligencia valamilyen mértékű automatizálásának – ez azonban pozitív következmény, hiszen megkönnyíti és gyorsítja a munkafolyamatokat.
A munkák negyedét pedig könnyen helyettesíteni is tudja majd.
Közben új munkahelyeket is teremthetnek a chatbotok
A generatív mesterséges intelligencia széles körű bevezetése jelentős munkaerőköltség megtakarításához is vezet, de új munkahelyeket is létrehozhat.
Már most több új munkakört teremtett, köztük a prompt mérnököket, amelynél már nem kódokat kell írnia a mérnöknek, hanem a chatbotok tesztelése után szövegesen értékeli az eredményeket.
Az új technológia a globális munkatermelékenységet is javíthatja. A Goldman becslése szerint az MI rendszerek akár 7 százalékkal is növelhetik az éves globális GDP-t.
Frisch Tamás, a Hewlett Packard tanácsadó részlegének vezetője szerint a mesterséges intelligenciával ugyanaz fog történi, mint ami a PC-kkel történt.
Vakációra küldik a mesterséges intelligenciát
- Hat hónapos szünetet kérnek a tech-cégek a mesterséges intelligencia alkalmazások fejlesztésére, azért, hogy kijavítsák a társadalomra és az emberiségre jelentett potenciális kockázatokat. Egy nyílt levélben kérte erre a fejlesztőket többek között Elon Musk, a Twitter vezére és Steve Wozniak, az Apple társalapítója.
- Olaszország lett az első nyugati állam, amely blokkolta az OpenAI chatbotját, a ChatGPT-t. A helyi adatvédelmi hatóság szerint aggályok merültek fel a Microsoft által támogatott MI rendszerrel kapcsolatban.
A szakértők szerint azonban nem szabad követni az olasz példát.
Itt a magyar álláspont
Figyelemmel követi a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) az olasz ChatGPT-t érintő eljárást és az uniós hatóságokkal is egyeztet arról, indokolt lehet-e szigorítani a mesterséges intelligenciát érintő játékszabályokon. Az Egyesült Királyságban mindenesetre már megszületett a döntés arról, hogy pontosítják az erre vonatkozó jogszabályokat, és az EU is szigorításra készül.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!