Számos kutatás foglalkozott már a kontroll nélküli tartalomfogyasztás és a depresszió kialakulása közötti kapcsolattal, most azonban egy tanulmányban az egyéni személyiségjegyeket is figyelembe vették.
A depresszió világszinten az egyik vezető halálok: minden hatodik embernél kialakul, először jellemzően a tizenéves kor végén, a húszas évek elején jelentkezik, de akár élethosszig is tarthat,
ráadásul nemcsak az alaphangulattal, hanem más fizikai tünetekkel is összefüggésbe hozható, olyanokkal például, mint a szívbetegség, a rák és a cukorbetegség.
A depressziót számos tényező befolyásolhatja, beleértve az életkörülményeket, a szervezetben jelenlévő gyulladásokat, a hormonszintet és a genetikai hajlamot, de az elmúlt években a közösségi médiahasználattal is összefüggésbe hozták, ugyanis a fiatalok az Egyesült Államokban átlagosan 2-4 órát töltenek a közösségi médiatartalmak fogyasztásával, de vannak, akik akár napi nyolc órán keresztül aktívan használnak bizonyos alkalmazásokat.
A veszély forrása
A közösségi média valóságtól elrugaszkodott tere a teljes élet illúzióját keltheti a szemlélődőben, hiszen rengeteg pozitív és negatív inger érheti a használót akár percek alatt.
A való életben azonban nem történik változás, és a féktelen görgetéssel töltött idő megakadályozhatja az emberi kapcsolatok fenntartását, elszigetelve a felhasználót a külvilágtól.
Problémát jelent még az állandó összehasonlítás, amit egy-egy bejegyzés láttán szinte automatikusan megteszünk: ez nem csak a depresszió, hanem bármilyen testképzavar kialakulását is elősegíti, hiszen a közösségi platformokon mindenki a lehető legjobb arcát mutatja, és nem ritkán használnak képszerkesztő alkalmazásokat is a tökéletes megjelenés érdekében.
Ugyanez a probléma ütheti fel a fejét, ha a szociális életünkről, a sikereinkről és a kudarcainkról van szó. Az influenszerek által közzétett élet általában tökéletes, gondtalan, ezért az elégedetlenség érzését keltheti a fogyasztóban a saját eredményei és életkörülményei kapcsán. Fontos tehát tudatosítani magunkban, hogy amit ott látunk, az nem a valóság.
Az áldozatok
A vizsgálatban 978, 18-30 év közötti személy adatait elemezték hat hónapon keresztül, illetve személyiségteszt kitöltésére is kérték őket. Csak olyan alanyok vették részt a kutatásban, akik a vizsgálatok kezdetekor nem mutatták a depresszió tüneteit.
A kutatók az olyan személyiségjegyeket is figyelembe vették, mint amilyen a nyitottság, a lelkiismeretesség, az extraverzió, a neurotizmus, végül pedig megállapították, hogy
a személyiségjellemzőktől függetlenül is depressziót okozhat, ha sokat nézegetjük mások életét.
A hatodik hónap végén a vizsgált alanyok közül 93-nál (9,5 százalék) alakult ki depresszió. A kutatók hozzátették, hogy a személyiségjegyeinktől függetlenül fontos, hogy kevesebbet és átgondoltabban használjuk a social médiát.
Tudni kell lemondani róla
Ha kevesebb örömet érzünk az eddig kedvelt tevékenységek közben, ha levertek vagyunk, ha szeretteink körében is gyakran bekebelez a virtuális világ, és nem tudjuk élvezni barátaink társaságát a telefonunk nélkül, akkor jó eséllyel problémáink vannak a túlzott közösségi médiahasználattal. Ebben az esetben érdemes először csökkenteni a görgetésre szánt időt, vagy akár egy időre teljesen lemondani a tartalmak böngészéséről, majd más szemlélettel használni ismét a kedvenc alkalmazásainkat.
A hosszútávú rosszkedv, az elszigetelődés, a kedvtelenség, és az önkárosító gondolatok lehetnek depresszióra utaló jelek, ezért ha ezeket érzékeljük, mielőbb ajánlott szakember segítségét kérni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!