Holland tudósok leleplezték az ország első laboratóriumát, amelyben azt kutatják, hogyan képesek az autonóm miniatűr drónok rovarokat utánozva veszélyes feladatokat végrehajtani.
A CBS News beszámolója szerint a Swarming Labnak nevezett laborban dolgozó kutatók azt állítják, hogy egy 100 apró drónból álló rajt akarnak a levegőbe juttatni, amely éjjel-nappal képes feladatokat ellátni.
„Nemcsak azon dolgozunk, hogy ezek a robotok felismerjék egymást, hanem együtt dolgozunk az összetett feladatok elvégzésén is” – mondta Guido de Croon, a laboratórium igazgatója.
A feladatok közé tartozik például, hogy képesek legyenek „kiszimatolni” egy gyárban történő gázszivárgást is.
Ugyanígy a drónrajok felhasználhatók erdőtüzek észlelésére vagy folyamatos segítségnyújtásra nagy területeken végzett kutatási és mentési műveletekben
– magyarázta az igazgató.
A tudósok a méh- és hangyarajokról, illetve a madárrajok viselkedéséről szóló tanulmányok segítségével próbálják beprogramozni a drónokat.
„A drónraj-technológia azon az elképzelésen alapul, hogy amikor a természetet nézzük, és sok ilyen állatot látunk, például a hangyákat, amelyek külön-külön talán nem olyan okosak, de együtt olyan dolgokat tesznek, amelyeket maguktól biztosan nem tudnának megtenni. Ugyanezeket a képességeket szeretnénk a robotokba is beépíteni” – mondta De Croon.
Dánia a Holdról is látható összeget költ drónokra
A nagy hatótávolságú drónok segítenének a növekvő lakossági és katonai tevékenység megfigyelésében az Északi-sarkvidéken és az Atlanti-óceán északi részén.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!