Az exobolygó-jelölteket a NASA TESS adatai alapján fedezték fel, amely egy kifejezetten a Föld-szerű bolygókat vizsgáló szatellit. A műszer lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megfigyeljék a csillagok fényességének csökkenését, azaz a tranzitokat, melyeket az előttük elhaladó objektumok okoznak.
A legjellemzőbb esetben három átvonulást kell észlelni ahhoz, hogy egy exobolygót ilyen formában felfedezzenek, illetve hogy meghatározzák, mennyi ideig tesznek meg egy pályát a saját csillaguk körül – írja az Independent.
Egy új tanulmányban ugyanakkor olyan rendszereket vette a kutatók górcső alá, amelyekben csak két átvonulás történik, ami arra enged következtetni, hogy a bolygók keringési ideje hosszabb. Ez lehetővé teszi, hogy hűvösebb hőmérsékletű exobolygókra bukkanjanak.
A most felfedezett 85 exobolygó-jelölt 20 és 700 nap közötti idő alatt tesz meg egy pályát a saját csillaga körül, miközben a TESS által megfigyelt bolygók többsége 3-10 nap alatt.
A kutatók úgy vélik, néhány bolygó elég messze van a csillagától ahhoz, hogy megfelelő, életre alkalmas hőmérséklet legyen a felszínén.
Ugyanakkor az égitestekről még nem lehet határozottan kijelenteni, hogy exobolygók, a kutatók azonban reménykednek abban, hogy ezt a jövőbeli megfigyelések megerősítik.
A 85 felfedezett bolygóból 60-at most először fedeztek fel, míg 25-öt független kutatócsoportok különböző technikákkal találtak meg a TESS adatai alapján.
Mégsem akkora szenzáció a NASA felfedezése?
Az újonnan felfedezett exobolygóval nem csak az a baj, hogy 41 millió fényévnyire van: a felszíni hőmérséklete alapján legfeljebb pizzasütésre lenne alkalmas. Egy év pedig mindössze 2 napig tart az égitesten.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!