Noha egyelőre viszont nem tudni, mi az anomália pontos oka, azt az ipon.hu rögtön leszögezi, hogy nem jellemzőek az ilyen hibák: ugyanis a Waze a Google Térkép mellett a világ legnépszerűbb navigációs alkalmazása, felhasználók százmilliói veszik igénybe napi szinten, és eddig megbízhatósága volt a sikerének záloga.

Roppant kellemetlen pillanatokat okozott

Maguk az applikációt használók éltek egyre több panasszal, ők azt tapasztalták, hogy automatikusan átállította magát a szoftver olyan idegen nyelvekre, mint az orosz vagy a héber. Ezek pedig a latin betűkhöz képest merőben eltérő írásrendszerekkel operálnak – ezek között azonban nem mindenki igazodik el.

Ráadásul egy olvasónk lapunknak szintén jelezte, hogy a kellemetlenséggel ő is szembetalálta magát:

állítása szerint neki a Kínában használatos mandarin nyelv jelent meg a telefonjára telepített Waze felületén a magyar helyett.

Hekkerek lehetnek a ludasok

A példa nélküli probléma kapcsán az iPon a cikkében arra is kitér, hogy a közösségi médiában azt tartják valószínű magyarázatnak, hogy a Waze-t valamilyen támadás érhette, és a hekkerek felelősek a történtekért, mert az alkalmazás nyelve a felhasználók beavatkozása nélkül lett átállítva. Akadt olyan, akinél a személyautós használat során a központi képernyőre tükrözött felület is átváltott másik nyelvre.

Nagyon nehéz azt megmondani, hogy a felhasználói tábor mekkora részben lehetett érintett, de az egészen biztos, hogy magyar felhasználókat is érint a különös hiba, és hogy több millió embert érint a jelenség

– írták.

Orvosolható a probléma

Az egyedüli közös pont az érintett felhasználóknál nemzetközi szinten az volt, hogy mindannyian be voltak jelentkezve a Waze-be, s annak rendszeres használói a mindennapokban.

Az legalább nem okoz fejtörést, hogy a Waze beállítási szekciója úgy épül fel, hogy a nyelvi opciót könnyen el lehet érni, még akkor is, ha valakit cirill betűk hada fogad. A Beállítások menüpont fogaskerék ikonja egyszerűen felismerhető, onnan pedig a lista tetejére dobja a nyelv kiválasztását, ezután pedig az alkalmazás újraindításakor ismét minden a régi kerékvágásba kerül.