Sikeresen landolt a Hold látható oldalán a Csandrajáan–3 nevű indiai űrszonda. A küldetés megszilárdíthatja India űrbéli szuperhatalmi státuszát. Korábban csak az Egyesült Államok, Kína és a volt Szovjetunió hajtott végre leszállást a Hold felszínén – írja a CNN.

Az indiai űrszonda landolt eddig a legközelebb a Hold déli pólusához a történelem során.  A déli pólus az űrhajós nemzetek számára kulcsfontosságú tudományos és stratégiai jelentőségű területnek számít, mivel úgy vélik, hogy a térségben vízjéglelőhelyek találhatók. A kráterekbe fagyott vizet rakétaüzemanyaggá, vagy akár ivóvízzé lehetne alakítani a jövőbeli küldetések során.

Narendra Modi indiai miniszterelnök, aki jelenleg Dél-Afrikában tartózkodik a BRICS-csúcstalálkozón, virtuálisan végignézte a leszállást, melynek sikere után úgy nyilatkozott, hogy a siker az egész emberiségé, ami más országok holdküldetéseit is segíteni fogja.

A Hold rengéseit figyelik

A Csandrajáan–3 július 14-én indult el küldetésére. A szonda minden részegységével együtt körülbelül 1700 kilogrammot nyom és tele van tudományos műszerekkel, amelyekkel a kutatók arra készülnek, hogy adatokat gyűjtsenek, amelyek segítenek elemezni a holdfelszínt, és új ismereteket nyújtanak annak összetételéről. A műszerek között van egy szeizmográf is, mellyel az égitest rengéseit próbálják észlelni.

Angela Marusiak, az Arizonai Egyetem Hold- és Bolygólaboratóriumának adjunktus kutatóprofesszora szerint a Hold belső rétegeinek mozgása kulcsfontosságú információ lehet a jövőbeli kutatásokhoz.

Néhány nappal ezelőtt, augusztus 19-én az orosz Luna-25 űrszonda kísérelt meg leszállni a Holdon, azonban a hajtóművei meghibásodtak és így lényegében a felszínbe csapódott.

 

Hajtóműhiba vezethetett az orosz Luna-25 pusztulásához

84 másodperc helyett 127 másodpercig működött a Luna-25 korrekciós hajtóműve, amikor megpróbált az űrállomás a leszállás előtti pályára állni, emiatt az a Holdba csapódott.
Bővebben--->