„Az űrkutatók és a jogászok munkája kéz a kézben jár egymással” – mondta Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója, amikor megnyitotta a „Holnap határa” konferenciát.
Bartóki-Gönczy Balázs, az NKE Világűrjog és Politika Kutatóintézetének intézetvezetője nyitóbeszédében kiemelte, hogy az elmúlt évtizedekben itthon nem foglalkoztak az űrkutatással akadémiai szinten, ezért hiánypótló az NKE tavaly indult intézete.
A Közszolgálati Egyetem egyébként része a 17 egyetemet tömörítő UniSpace programnak is, amelynek koordinációs feladatait is ők látják el.
Az emberes marsi expedíciók lehetőségei és korlátai
Először expedíciót kell végrehajtani – elsősorban kutatás miatt –, és csak azután beszélhetünk kolonizációról, tehát arról, hogy ott is lehessen maradni – mondta előadásában Kereszturi Ákos, a CSFK tudományos főmunkatársa.
Akár háromnegyed év is lehet az út a Marsig
– tette hozzá.
A Marsra jelenleg kétféleképpen lehet eljutni, a két mód azonban nemcsak az útirányban különbözik, hanem abban is, hogy
- az egyik esetben csak néhány hetet tölthet ott az ember,
- míg a másiknál több mint egy évet kell maradni.
A kiépített bázisokon a már korábban felküldött robotok várják az űrhajót.
Azonban rengeteg kihívással is szembe kell nézni az űr „elfoglalásával” kapcsolatban:
- nagyon erős az UV- és részecskesugárzás a Marson;
- nehéz biztosítani az életfenntartás igényeit: energia, oxigén, ivóvíz;
- a levegő, víz és táplálék esetén biztosítani kell a recirkulációt is;
- egészségügyi kihívások is felmerülnek például a balesetek és műtétek kapcsán;
- nehézséget okozhat a szétesett bioritmus is, amelynek többek között oka, hogy a Marson egy nap nem 24 órából, hanem 24 óra plusz 38 percből áll;
- pszichológiai kihívások is szóba jöhetnek, mint például a bezártság vagy a Földdel való kapcsolat hiánya.
A kutató szerint a meglévő technológia nem elég, az újabbak pedig „óriási befektetést igényelnek”, ráadásul drága, nehéz és nemzetközi együttműködésre is szükség van a megvalósításhoz.
Az űrkutatás időtávja nagyobb, mint a politikusok átlagos élettartama
– emelte ki Kereszturi Ákos, aki szerint azok az országok, amelyek választási ciklusokban gondolkodnak nem fognak tudni eljutni a Marsra.
A tudományos lehetőségek is kihívások lehetnek:
- Hogyan működik a Föld?
- Hogyan keletkezik az élet?
Ugyanakkor nem a Föld „B” verziójaként kell tekinteni a Marsra, sokkal inkább a tudomány és a kultúra gazdagodása és az emberiség fennmaradása kell legyen a cél
– véli a Kutatóközpont főmunkatársa.
Pál Bernadett, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa előadásában már arról beszélt, hogy a Mars a leginkább élhető bolygó élettani szempontból.
A fejlődés iránya
Bár az utazás nagyon sok ideig tartana jelenleg, a kommunikáció annál gyorsabb lehetne, ugyanis egy üzenet rádióhullámokon keresztül fénysebességgel odaérne – ez 11 perc 10 másodpercet jelent – mondta Szabó O. Norton, a CSFK demonstrátora.
Az első sikeres űrhajós landolás 15 évvel az első próbálkozás után volt 1975-ben – ezt az előadó „marsi átoknak” nevezte.
Az idő hossza nagy akadály lehet az űrkutatásban, ezért ebben az irányban kell folytatni a fejlődést. A Hohmann-pálya helyett egy közvetlenebb utat lesz érdemes választani, amire azonban a jelenlegi hajtóművek egyike sem képes – emelte ki.
Jogi akadályok a világűr meghódításában
Az éterre is vonatkoznak jogi előírások. Elsősorban a nemzetközi jog szabályozza – mondta Bartóki-Gönczy Balázs, az NKE Világűrjog és Politika Kutatóintézetének intézetvezetője.
Az első világűrszerződést 1967-ben hozták. Azóta egyébként három további szabályt adtak ki.
Ugyanakkor 30 olyan állam van, ahol önállóan is hoztak jogi előírásokat
– tette hozzá Bartóki-Gönczy Balázs.
Az intézetvezető kiemelte, hogy az Amerikai Egyesült Államokban, Luxemburgban, az Egyesült Arab Emírségekben és Japánban űrbányászati szerződéseket is alkottak.
Nemzetközi szinten különböző megállapodások vannak, többek között a Hold-Egyezmény és az ARTEMIS, illetve az ENSZ Világűrbizottságának állásfoglalása is fontos tényező lehet a világűr meghódításában.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!