Január első szombatjának estéjén egy káprázatos, szabad szemes fedést figyelhetünk meg. A legszebb gyűrűs bolygót, a Szaturnuszt elfedi égi kísérőnk, a Hold - írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló a Facebook-oldaláén. A planéta kilépését majd szabad szemmel is, de egy binokulár segítségével pedig még látványosabban észlelhetjük.

Sőt mi több, a 85 Aqr nevű csillag csatlakozik a Szaturnusz holdjaihoz az este során.

Továbbá a 25 százalékos holdsarlón káprázatos krátereket, fekete bazalttengereket és a hamuszürke fény jelenséget is észlelhetjük. 

A Svábhegyi Csillagvizsgálóból nézve 18:45:18-kor kezdi a belépést a 25 százalékos holdsarló sötét oldalán, és a bolygó korongjának 42 másodpercbe telik majd, hogy eltűnjön mögötte. A gyűrűje már 27 másodperccel korábban érinti a sötét holdkorongot, és a bolygó után újabb 27 másodperccel a Szaturnusz utolsó gyűrűdarabkája is eltűnik majd. A kilépés szűk egy óra múlva, 19:37:56-kor kezdődik majd meg, és 37 másodpercig tart majd.

A Szaturnusz Naprendszerünk második legnagyobb bolygója, a maga 116.000 km-es átmérőjével. Eddig 146 holdját azonosították, és ezzel nemcsak a legszebb gyűrűvel, hanem a legtöbb kísérővel körülvett égitest lett. A legnagyobb és egyik legizgalmasabb holdját, a Titant – ami még a Merkúrnál is nagyobb – 1665-ben fedezte fel Christiaan Huygens, azonban az észlelése binokulárt vagy távcsövet igényel, mivel a legnagyobb fényessége 8,2 magnitúdó.