A chipgyártó már több partnerséges és befektetést kötött digitális egészségügyi és biotechnológiai szereplőkkel, és igen elkötelezett szándékai vannak arra nézve, hogy fizikai AI-modellekkel felszerelt robotokat vigyenek a kórházakba, amelyek elvégeznék a röntgenvizsgálatokat, és az ágyneműt is behordanák a kórtermekbe.
Kimbery Powell, az Nvidia egészségügyi alelnöke már egyesen arról beszélt, hogy az elmúlt két év nagy nyelvi modelljeinek masszív fejlődését követően ez lehet a következő állomás. A Las Vegasban tartott idei HLTH konferencián Powell arról beszélt, hogy a fizikai mesterséges intelligenciával az egész kórház egy nagy mesterséges intelligenciává tud válni. Powell úgy írta le az innovációt, hogy egyes láncszemek a mi nevünkben dolgoznak majd, míg mások az egyébként automatizálható munkát végzik el.
A fizikai AI olyan modellt jelent, amely képes érzékelni és megérteni a fizikai világot és kölcsönhatásba lépni vele.
A Business Insider elemzése szerint az Nivida a fenti ötletével akarja elérni, hogy a fejlett robotika piac további innovációját sarokba szorítsa, ezzel megőrizve fényes csillagát a technológia égboltján.
Powell elismerte, jó néhány évbe telik, mire teljesen átveszi az egészségügy a fizikai AI hullámot, azonban annak kulcsfontosságú összetevőit korábban már átültették oda. Így közelebb lehet az alakulás, mint az elsőre hangzik.
A szükséges robotika kidolgozásában azonban nagy akadályt jelent egy alapvetés. A működéshez ugyanis lényegében három számítógép folyamatos futására lenne szükség, melynek folyamatosan együtt kellene dolgoznia:
- Az egyikre a mesterséges intelligencia kiképzéséhez volna szükség,
- a másikra a fizikai világ szimulálásához a digitális térben, amit "digitális ikernek" neveznek,
- a harmadiknak pedig a robot működtetéséhez.
Ha ez a gyakorlat működik, akkor nem csupán a valós világból érkező inputokat lehetne nekik megtanítani és az arra való reakciókat, hanem például arra is, hogy fizikai mozdulatokat végezzenek, például megtanuljanak megfogni egy szikét és vágni vele.
A digitális ikrek a robot tükre
Ezek az úgynevezett, a valóságot leszimuláló digitális ikrek arra is alkalmasak lehetnek, hogy klinikusokat képezzenek és megtanítsák velük egy virtuális műtőben a különböző invazív beavatkozások elvégzésére.
Ugyanakkor az Nvidia meglátása szerint akár segédápolókként is alkalmazhatók lehetnek, például ha egy páciens elesik a kórteremben, vagy ha új ágyneműt kell behordani. Az sem kizárt, hogy a jövő röntgentermeiben csak kamerák lesznek, amelyek segítségével egy AI mondja meg nekem, hova állja az adott felvételhez, és a minőséget is azonnal ellenőrizni tudja.
Az Nvidia nem akar egészségügyi vállalat lenni, és nem tervezi, hogy felvásároljon egy másik egészségügyi vállalatot - mondta Powell. A digitális egészségügyben azonban a mesterséges intelligencia kolosszus több startup cég mögé állítja pénzét és technológiáját.
Ennek kapcsán pedig a konferencián a vállalat bejelentette, hogy szövetséget köt a Microsofttal.
Ennek lényege, hogy a két vállalat felturbózza az AI-alapú startupok következő generációját az orvos- és élettudományok területén.
Megborult a chip óriás – mégse döntik meg az Nvidia-t
Október 30-án 8 százalékot estek az AMD részvényei, a vállalat 20 milliárd dollárt is veszíthet a piaci értékéből.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!