Az amerikai Pew Research Center legújabb felmérésében azt vizsgálta többek között, hogy a szülők hány százaléka tiltaná be a mobiltelefonok használatát az iskolákban.
A válaszadók 70 százaléka élne a tilalom lehetőségével. Velük pedig rendre egyet értenek az iskolák és a tanárok is.
Némileg azonban árnyalja az összképet, hogy a megkérdezetett felnőttek többsége csak tanítási óra közben tiltaná be a telefon használatát, a többségük az óraközi szünetekben és az ebédidőben engedélyezné azt. Azonban 36 százalékuk egész napra elvenné a gyerekektől a telefont.
Szerte az Egyesült Államokban egyre több iskolában tiltják be a telefonok használatát, a tanárok többsége pedig támogatja ezt, egész konkrétan a Nemzeti Oktatási Szövetség tagjainak 90 százaléka sürgeti az intézkedés általános bevezetését.
Az elmúlt években felerősödött a vita a mobiltelefonok használatáról és a tizenévesek fejlődéséről. A vitát főként Jonathan Haidt A szorongó nemzedék című könyve generálta, ami a közelmúlt legsikeresebb könyve lett az Egyesült Államokban.
A szociálpszichológus az Axióma recenziója szerint könyvében azt állítja, hogy az okostelefonok és a közösségi média a depresszió és más mentális zavarok járványához vezetnek a tinédzserek körében. A kötet Magyarországon idén márciusban jelent meg.
A vitának kedvez az is, hogy számos állami pert kezdeményeztek, amelyekben a Meta és a Bytedance olyan vádakkal kell szembenézzen, melyek szerint különböző károkat okoztak közösségi platformjaikkal a fiataloknak – idézi fel a Business Insider.
Az amerikai iskolákban ma már kategorikusan elrendelhetik a tantermi telefontilalmat, amely lényegében azonnal hatályba lép, mindenféle pereskedés nélkül. Ahhoz pedig nem kell atomfizikusnak lennünk, hogy elismerjük: a telefonok nagyon zavaróak az órán.
Jonathan Haidt elméleteit már számos alkalommal cáfolni próbálta a tudomány. Az ugyanis, hogy a közösségi média és a telefonhasználat mentális válságot okoz, egyesek szerint nem egyértelműen megdönthetetlen.
A téma kapcsán felmerülő kutatások eredményei ugyanis vegyes összképet mutatnak a lap szerint és meggyőzőek az érvek mindkét irányban.
Az egyik legfrissebb tudományos vita során egy kutató egy olyan metaanalízist tett közzé, amelyben azt vetette fel, mi történik, ha kilépnek a tizenévesek a közösségi médiából és azt állította, hogy a szociálpszichológus kutatásai hibásak. Ezt később Haidt és csapata próbálta aztán megcáfolni, majd a tézisre egy újabb antitézissel válaszolt egy másik kutató.
Mark Zuckerberg a The Verge-nek korábban azt nyilatkozta, nincs széleskörű ok-okozati összefüggés a tinédzserek mentális egészségének károsodása és a közösségi média között. Egy oxfordi kutatócsapat azonban mégis talált.
Nem vártunk a kormányra, rendbe tettük a mobilok betiltásáról szóló jogszabályt
Mi az előnye és a hátránya az iskolai telefontilalomnak? Hogy tanulják meg így a gyerekek használni a technológiát a hétköznapokban és védekezni az online zaklatások ellen? Ezeket a kérdéseket tettük fel a ChatGPT-nek, válaszul pedig komplett jogszabályokat kaptunk.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!