Egyre kevesebben néznek hagyományos televíziót világszerte a streamingszolgáltatások terjedése miatt, itthon is csökkenés látható a tévék számában. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2019 és 2022 közötti időszakban ingadozott a hazai televízió-előfizetések száma, a legalacsonyabb adat a tavalyi évben volt, 3,5 millió rendszeres előfizetővel.
A televíziós korszak elsősorban az egyéni tartalmakat kínáló streamingplatformok miatt közeledik a végéhez.
- A hagyományos tv-k menetrend szerinti műsorkínálatot adnak a reklámbevételekre támaszkodva,
- míg a streaming-szolgáltatások lehetőséget nyújtanak a nézőknek arra, hogy azt nézzék, amit és amikor akarnak, sokszor reklámmegszakítások nélkül.
Az online tartalomkészítők és influenszerek csak tovább rontottak a tévé helyzetén. Ezek a platformok lehetővé teszik, hogy bárki létrehozza és terjessze saját tartalmát és ezzel olyan új szintű hozzáférést és kreativitást biztosítanak, amellyel a hagyományos televíziózás nem tudja felvenni a versenyt.
Leáldozóban a Kardashian-korszak?
Az internetezők szerint a Kardashian-éra közel két évtizedes pályafutása után a végéhez közeledik. Nagyon sok pénzt veszthetnek, ha nem tudják megtartani a követőiket. Bővebben →A hollywoodi sztrájk is egy jel lehet
Több ezer televíziós és filmes forgatókönyvíró lépett sztrájkba Hollywoodban, mivel érdekképviseleti szervezeteik nem tudtak dűlőre jutni a filmstúdiókkal és streamingszolgáltatókkal.
- Az Amerikai Írószövetség (WGA) több mint 11 000 tagja 2007 óta először lépett sztrájkba ma reggel.
- A vezetőség egyhangúan lépett fel az elégedetlenségük miatt.
- A munkabeszüntetés számos televíziós sorozat gyártását leállíthatja és valószínűleg késleltetheti új évadok indítását is.
A forgatókönyvírók azt akarják elérni, hogy a streaming iránt megnövekedett kereslet miatt nagyobb részesedést kapjanak a nyereségből.
Nehéz eligazodni a streaming-piacon
Az egyre növekvő számú streaming szolgáltató számos előnnyel jár a fogyasztók számára, mivel a nagyobb verseny eredményeként több tartalom áll a rendelkezésünkre, ráadásul a szolgáltatók igyekeznek minél exkluzívabb tartalmakat kínálni.
Közben azonban egyre nehezebb eldönteni, hogy mely tartalmakat érdemes megnézni.
Ha a szolgáltatók egymással való versenyükben még több erőforrást fektetnek az exkluzív tartalmak gyártásába, az valószínűleg magasabb előfizetési díjakat jelentene a nézőknek.
Emellett a fogyasztóknak is oda kell figyelniük az előfizetési díjakra és a tartalmak minőségére, hogy megfelelően válasszanak a szolgáltatók közül.
Az elérhető legismertebb szolgáltatók (alapcsomag) árai a hazai piacon rangsorban:
- Amazon Prime Video: 899 forint/hó
- Filmio.hu: 1190 forint/hó
- Filmbox Plus: 1190 forint/hó
- Cinego: 1790 forint/hó
- Apple TV Plus: 1890 forint/hó
- SkyShowtime: 1999 forint/hó
- HBO Max: 2390 forint/hó
- Netflix: 2490 forint/hó
- Disney Plus: 2490 forint/hó
Helyettesítheti a streaming a TV-t?
- A streaming szolgáltatások számos szempontból képesek helyettesíteni a hagyományos televíziózást.
- Előnye például, hogy sokkal nagyobb választékot kínál az általad nézni kívánt tartalmakból, amelyek a legtöbb esetben bármikor elérhetőek az interneten keresztül.
Az ár azonban egy nagy hátránya lehet a modern streaming felületeknek. Megnéztük, hogy mennyibe kerülne, ha az összes platformra előfizetnénk.
- 16 328 Ft-ot kell perkálni, ha valaki az összesre előfizet.
- A hagyományos TV-csomagok nagyon alacsony áron indulnak, de akár havi 7-10 ezerbe is kerülhet, ha a sokcsatornás csomagot választjuk.
A streaming összességében tehát többe kerül, mint a tévé, de sokkal több egyéni tartalmat fogyaszthatunk, ráadásul reklámmentesen nézhetjük végig kedvenceinket. Azoknak, akik sokat utaznak vagy inkább az egyéni tartalmakat kedvelik, mindenképp a streaminget érdemes választaniuk.
A három óriást nem szabad kihagyni
Az itthon leginkább kedvelt streaming platformok egyébként a legdrágábbak is.
A top3-as listán a Netflix, HBO MAX (ami egyébként a jövő évtől egyszerűen MAX lesz) és a Disney Plus szerepelnek.
- A Netflix Magyarország első streaming szolgáltatója, amelynek legnagyobb sikere a saját tartalmak gyártásában van (pl. Stranger Things, Witcher, Sötétség). Hátránya azonban, hogy sok filmhez nincs magyar szinkron.
- Az HBO Max a sorozatokban nyerő, de filmekből is temérdek mennyiség van fenn a platformon. Bár a kezelőfelület kissé fapados, magyar szinkron szinte az összes tartalomnál elérhető.
- A Disney Plus szinte minden korosztálynak és érdeklődési körnek kínál tartalmakat. Sok stúdió, többek között a Disney, a Fox, a Marvel és a National Geographic stúdiók filmjeit is megtalálhatjuk.
Van valami, amin a magyar háztartások nem hajlandók spórolni
Háztartásonként több mint 18 ezer forintot költenek médiára havonta a magyarok – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A felmérés szerint az emberek átlagosan napi csaknem 300 percet tévéznek, illetve több mint 200 percet interneteznek. → BővebbenKövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!