Ausztria meghódítja a világűrt – legalábbis egy Waldviertelben született polgára, aki a szomszédos ország első hivatalos űrturistájaként január 26-án kelhet útra egy feltörekvő magánűrcég szerencsés utasaként. Franz Haider alsó-ausztriai vállalkozó még 2007-ben vásárolt jegyet az űrrepülésre, amelynek közel 17 év várakozás után a jövő héten jön el az ideje.
Ha az akció sikerrel jár, a 61 éves osztrák férfi három-hét perc súlytalanság érzésével gazdagodik a 2004-ben Richard Branson brit milliárdos által alapított Virgin Galactic cég jóvoltából, amely tavaly szerzett arra engedélyt, hogy turistákat szállítson az űrbe. Azóta már több, rövidebb idejű repülést valósítottak meg. A high tech vállalat alapítása óta eltelt, hosszú felkészülési időt folyamatos fejlesztőmunka és számos műszaki visszaesés tarkította – írja a Kurier.
Földön túli élmény négyszázezerért
A lapnak nyilatkozó Franz Haider elmondta, hogy három másik, amerikai űrturistával együtt már alig várja, hogy megnyíljon a kilövőablak a Virgin Galactic „Astronaut 025” néven jegyzett fedélzetén, amellyel a "Galactic 06" küldetés részévé válik, hogy kipróbálja a csúcstechnológiás közlekedést. Az egyedülálló élményért 17 éve 200 ezer dollárt fizetett, ám a potenciális új vásárlók számára az ár ma már ennek több mint a kétszerese.
A férfi az USA délnyugati részén található Új-Mexikó sivatagi területére utazik ezen a hétvégén, ahol felépült a turistáknak szánt magán-űrkikötő. Innen jövő pénteken a cég először egy hordozó repülőgépen, a "VSS Unity"-n viszi fel az utasokat körülbelül 15 kilométeres magasságba. Ott a magánrepülőgépnek tűnő űrhajó lekapcsolódik, és akár 3600 kilométeres óránkénti sebességgel repül tovább az űrbe. Ezzel a Földön kívüli csillagtérben valamivel 100 kilométer alatti magasságig érhetnek el.
Szimulálnak, lebegnek az utazás előtt
Az űrutazáshoz komoly felkészülésre van szükség: amellett, hogy a hűséges osztrák ügyfelet évről évre tájékoztatták a fejlesztések állásáról, az utóbbi hetekben online rendszeresen konzultáltak vele, és a pilótákkal is megismerkedett.
A közelgő túra speciális előkészületei keddtől csütörtökig tartanak majd a dél-amerikai bázison. Ennek részeként személyre szabják a szkafandereket, különböző orvosi ellenőrzéseket végeznek, és az utasokkal gyakoroltatják a be- és kiszállást. A felkészítés során a súlytalanságot és a centrifugáló erők okozta érzeteket is szimulálják, így az első osztrák űrutazónak már nem lesz teljesen idegen az élmény. Az éles bevetés során, amikor a súlytalanság beáll, az utasok kicsatolhatják magukat, és átúszhatják a kabint – írja a Kurier.
A rajtablak három napig nyitva van, és jelenleg semmi sem áll útjában a pénteki indulásnak, amit a sivatagi időjárás stabil körülményei is biztosítanak – részletezte Franz Haider, aki elmondása szerint egész életében kalandvágyó volt, és most sem tart az utazástól, úgy véli, biztonságban lesz.
Úgy is, hogy 2014-ben történt egy sokat vitatott baleset a Virgin Galactic űrhajóján, amely egy másodpilóta halálához vezetett. Mint felidézte, a szerencsétlenség körülményeit részletesen kivizsgálták, majd az évek során a vállalat nagyon magas összegeket áldozott a további fejlesztésekre. Most úgy tervezik, hogy immár pénzt is keresnek az elkövetkező években, ehhez havonta indítanak járatokat a Földön túli térbe.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!