A gyorsjelentés főbb pontjai:

  • Az elemzők 1,09 milliárd eurós nettó nyereségről szóló várakozásával szemben 4,55 milliárd eurós éves veszteséget mutat a jelentés.
  • A rossz hitelekre 7,1 milliárd eurós céltartalékot képzett a bank, és 6,8 milliárd eurós goodwill-leírást hajtott végre különböző érdekeltségeinél.
  • A bank tőkehelyzete azonban tovább javult (Tier 1 törzstőke-mutatója a szeptember végi 11,2 százalékról 12,3 százalékra emelkedett).
  • A CIB Bank 136,7 milliárd forintos veszteséget szenvedett el 2013-ban, ami 15 milliárddal kisebb veszteség az egy évvel korábbinál.

Amennyiben az UniCreditéhez hasonlóan értelmezik az Intesa jelentését a befektetők, jelentős árfolyamemelkedést mutathat ma a bankrészvény, hiszen megnyugodhatnak a befektetők a veszteségek "letudása" miatt. Ezt segítheti a jelentéssel párhuzamosan közzétett új, ambiciózus üzleti terv is.

Új üzleti terv az Intesánál

Az UniCredit példáját "másolta le" az Intesa Sanpaolo azzal is, hogy a nagy veszteség bejelentésével egyidejűleg új stratégiai tervet is közzétett. Ez többek között az alábbiakat tartalmazza:

  • 2017-ben 4,5 milliárd eurós éves nettó nyereség (valamint 11,8 százalékos  tisztított tőkearányos eredmény (ROTE), 10 százalékos sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) és 12,2 százalékos törzstőke-mutató) elérése a cél,
  • 2017-ben már a tőkeköltséget meghaladó tőkearányos megtérülést érnének el minden üzletágban,
  • 2014 és 2017 között 10 milliárd eurós osztalékot fizetnének
  • Az üzleti modellt a díjalapú és a kevésbé tőkeigényes tevékenységek felé mozdítanák el a tartósan alacsony kamatkörnyezetben

5,2 milliárd eurós negyedéves veszteség

A kamatbevételek, illetve a díjbevételek közötti hangsúlyeltolódás már elkezdődött az olasz bankcsoportnál: a nettó kamatbevételek egy év alatt (a negyedik negyedévben) 7 százalékkal csökkentek, a nettó díjbevételek viszont 10 százalékkal emelkedtek a társaságnál. Az egyéb működési bevételek szempontjából gyengén alakult a negyedév.

Az év egészében 7,1 milliárd eurós céltartalékot képzett a bank a rossz hitelekre, ebből 3,1 milliárd euró a negyedik negyedévben keletkezett. A lépésre az UniCredithez hasonlóan az ECB idei eszközminőségi felülvizsgálatára vonatkozó felkészülés jegyében szánhatta el magát a társaság, jelentősen mérsékelve a hitelminőségére vonatkozó befektetői aggodalmakat.

Magyarország, "a kisebb mérettel vagy pozitív fordulattal nem rendelkező ország"

Emellett 6,8 milliárd eurós goodwill-leírást is végrehajtott a bankcsoport, ugyanakkor a gyorsjelentés megjegyzi: a kisebb mérettel vagy pozitív fordulattal nem rendelkező országokban (Albánia, Bosznia, Szlovénia, Oroszország és Románia mellett ilyen Magyarország is), fenntartják a jelenlétet, a szinergiák kihasználására és a hatékonyság javulására törekedve. A legvonzóbb országokban a méret növelésére vonatkozó lehetőségeket is megvizsgálják (illetve más nemzetközi szereplőkkel megállapodást köthetnek).

A magyar CIB Bank eredményét ezúttal is a nagy magas hitelezési céltartalék húzta le, igaz, ennek összege 8 százalékkal csökkent 2012-höz képest a tavalyi év egészében. A kamatbevételek csökkenését meghaladta a kamatráfordítások visszaesése, aminek köszönhetően a nettó kamatbevétel 6 százalékkal emelkedett annak ellenére, hogy a társaság ügyfélhiteleinek állománya 17 százalékkal csökkent. A CIB nettó vesztesége 137 milliárd forint volt tavaly, amellyel valószínűleg negatív rekorder volt a magyar bankrendszerben 2013-ban.

"A CIB Bankcsoport 2013-at a trendfordulót előkészítő évnek tekinti, amelyben már a megújult stratégia mentén folytatja működését. Ennek lényege a meghatározó piaci pozíciók megtartása egy erős, fenntartható szervezettel, amelyben fontos a szinergiák kihasználása, és a megoldásközpontú szemlélet az ügyfelek kiszolgálásában" - fűzte hozzá a jelentéshez a bank.

A magyarországi CIB közleményében azt is kiemeli: "A CIB Bank tulajdonosa, az Intesa Sanpaolo Csoport biztosítja a pénzintézet számára azt a támogatást, hogy eredménytermelő képességét hosszú távú, fenntartható módon mielőbb visszanyerje".

milliárd HUF2012. december 31.2013. december 31.
Mérlegfőösszeg2119,31849,2
Ügyfélbetétek összege1363,01252,9
Ügyfélhitelek összege (bruttó)1832,41602,3
Működési bevétel83,290,1
Működési költségek55,753,3
Működési eredmény27,536,8
Értékvesztés és céltartalék képzés155,6142,4
Adózás utáni eredmény-151,9-136,7
A CIB Csoport konszolidált, IFRS szerinti adatai
Forrás: CIB Bank

 

 

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!