Kicsivel meghaladta a 4iG csoport tavalyi nettó értékesítési árbevétele a 700 milliárd forintot – derül ki a társaság pénteki tőzsdezárás után publikált jelentéséből (a teljes bevétel 716 milliárd forint volt). Ez az árbevételi szint a BÉT-en gyakorlatilag már a blue chip kategória, a szintén pénteken jelentő Richter 857 milliárd forint bevételt ért el tavaly, míg a 4iG szektortárs-rivális Magyar Telekom 967,5 milliárdot.
Egyszeri tételek vitték mínuszba az eredményt
Az éves szinten 17,7 százalékkal gyarapodó bevétel 85 százalékát hozta a telekommunikáció, 15 százalékát pedig az informatika. A 4iG tavalyi EBITDA-ja 15 százalékkal nőtt, közel 231 milliárd forint volt, vagyis 33 százalékos EBITDA-marzst ért el a társaság. Üzemi eredménysoron 37,2 milliárd forintot mutatott ki a 4iG, adózás után azonban tavaly is veszteségesek voltak: 48,5 milliárd forint a negatív adózott eredmény, több mint duplája a 2023-as számnak.
Hogy miért lett veszteséges a cég, annak jelentős része egyszeri tétel volt, ráadásul ezek nem jártak pénzkiáramlással:
- leányvállalatok felvásárlásához kapcsolódó utólagos értékvesztés (23,6 milliárd)
- nem realizált árfolyamveszteség (17,6 milliárd)
- telekommunikációs portfólió átalakítása (10 milliárd)
A veszteség miatt a saját tőke csökkent, egy részvényre vetítve 1200-ról 1052 forintra, ami a befektetők szempontjából nem jó, mert így az árfolyam/sajáttőke (P/BV) mutató magasabb értékeltséget fog tükrözni a jelentés publikálása előtti 1,47-es érték helyett. Vagy rosszabb esetben, lefordulhat az árfolyam.
Ha az egyszeri tételektől tisztított eredményt nézzük, az szerény 2,7 milliárd forint profit a teljes évre.
Ezek voltak a negyedik negyedév főbb számai:
- Összes bevétel: 200,2 milliárd forint (+12 százalék)
- EBITDA: 61 milliárd forint (+14,6 százalék)
- Veszteség: 22,4 milliárd forint
A cégcsoport hosszú lejáratú adóssága 2024 végén meghaladta a 930 milliárd forintot, a pénzeszközök az időszak végén 60,6 milliárd forintot tettek ki.
A 4iG közleménye szerint az árbevétel és az EBITDA az alábbiak miatt nőtt jelentősen tavaly:
- 2024-ben a 4iG már a teljes évre vonatkozóan konszolidálta a Vodafone Magyarország pénzügyi teljesítményét, ami jelentős hatással volt a csoport eredményeire.
- Erős keresletbővülés jellemezte a mobilszegmenst, valamint javult a telekommunikációs szektorban az egy előfizetőre jutó árbevétel (ARPU).
- A csoport informatikai üzletága a 2023-as év eredményeit meghaladó árbevétel-növekedést ért el, amely tovább javította a csoport eredményességét.
Folytatódik a cégcsoport átalakulása
A távközlési cégek infrastruktúra és kereskedelmi vállalatokra váltak szét 2024-ben. Levált a 4iG Nyrt.-ről a vállalatcsoport informatikai üzletága, amely önálló vállalatként, 4iG Informatikai Zrt. néven folytatja tevékenységét. Megkezdődött a 4iG űr- és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó holdingvállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. működése, illetve portfóliójának kialakítása.
2025. január 1-től a csoport távközlési kereskedelmi vállalatai – a Vodafone Magyarország, a DIGI, az Invitech és az Antenna Hungária – már egységes márkanév alatt nyújtják szolgáltatásaikat, az év második felében pedig jogilag is összeolvadnak a társaságok.
A transzformáció második szakasza 2025-ben a távközlési kereskedelmi, valamint az infrastrukturális vállalatok összeolvadásával folytatódik. Az átalakítások eredményeként a vállalat értéke (EV) 400 milliárd forinttal növekedhet, lehetségessé válik mélyebb szinergiák kihasználása, valamint tovább növelhető a működési hatékonyság.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rengeteg idősnek visz ingyenes csomagot a postás

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést
Hatalmas pofont kapott Orbán Viktor francia szövetségese

Állattömegsír a határ mellett - féltik ivóvizüket a környékbeliek

Közelharcot vívnak a budapesti panelekért: idáig kúszott fel az áruk

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Drasztikus átalakulás előtt a Gazprom: történelmi a bukás
