Ritkán van példa a befektetői hangulat ilyen mértékű gyors romlására, mint amit Donald Trump elnöki beiktatása óta tapasztalni az amerikai tőzsdéken. Ez jól tetten érhető nem csak a vezető tőzsdeindexek gyors kollekciójában, hanem híven leképezi a Bank of America friss alapkezelői felmérése is. Egy hónap leforgása alatt 2 százalékról 44 százalékra ugrott azok aránya, akik szerint a globális gazdaság az elkövetkezendő 12 hónap során gyengébben fog teljesíteni.

A felmérés negyed évszázados történetében mindössze egyszer mértek ennél nagyobb hangulatromlást, 2020 tavaszán a Covid-19-es világjárvány kirobbanását követően. A gazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások romlása általában szokott hatni a részvénypiac teljesítményére – emelik ki a bank elemzői.

Látványosan elpárolgott az amerikai gazdaság és cégek kivételességébe vetett befektetői hit és ez jól tetten érhető az alapkezelők portfólióallokációjának éles változásában. A 207, összesen 477 milliárd dollár befektetéséért felelős szakember átlagosan 23 százalékkal súlyozza immár alul az amerikai részvényeket, ez február óta 40 százalékpontos esést jelent, ilyen mértékű negatív változásra nem volt még példa. A folyamat még látványosabb, ha azt nézzük, hogy decemberben még mindenkori csúcson, 36 százalékon állt az amerikai részvényeket felülsúlyozók aránya.

A kockázatkerülés növekedése tetten érhető abban is, hogy növekedésnek indult a készpénz aránya a kezelt portfóliókban. Ez mostanra 4,1 százalékra ugrott a korábban mért, ultra alacsony 3,5 százalékról és ez egyben azt is jelenti, hogy véget ért az a kockázatos eszközökre vonatkozó eladási szignál, amelyet a mutató decemberben adott. Jól látható, hogy hol kereste egyébként helyét az amerikai részvénypiacról kivont tőke. Az eurózóna országaiból, illetve az Egyesült Királyságból származó cégek részvényeinek súlya jelentősen nőtt a portfóliókban. Olyannyira, hogy az európai részvényeké 2021 júliusa nem látott magasságba emelkedett.

Érdemes egyébként felidézni, hogy decemberben a felmérés által mutatott hurráoptimizmus nyomán a bank elemzői figyelmeztettek ennek veszélyeire és arra, hogy az ilyen időszakokat rendszerint a tőzsde gyenge teljesítménye szokta követni néhány hónapos időtávon. Akkor a nagy derűlátást alapvetően két okkal magyarázták:

  • Donald Trump  közelgő elnöki ciklusával
  • és a Fedtől idénre várt további kamatvágásokkal.

A két ok egyike kiesni látszik, az új elnök amerikai vállalatokat támogató intézkedései egyelőre nem érkeztek meg. A Fedbe vetett hit viszont még él, a mostani felmérésben enyhén megugrott, 49 százalékra azok aránya, akik már két kamatvágást várnak az amerikai monetáris politika irányítójától. Ennél drasztikusabban emelkedett, 19 százalékra azok aránya, akik 3 kamatcsökkentést látnak valószínűbbnek.

Az S&P 500-as részvényindex
Az S&P 500-as részvényindex
Kép: Economx, stooq.com

A piacokat fenyegető legnagyobb kockázatnak immár második hónapja azt látják a befektetők, hogy a kereskedelmi háború esetleg recesszióba taszítja az amerikai gazdaságot. A legnagyobb kockázatnak az elmúlt években jellemzően az inflációt, illetve a geopolitikai helyzet romlását látták a szereplők, azonban már az elmúlt év második felében rendszeresen feltűnt az amerikai recesszió esélye is. Igaz, tavaly még a Fed szükségesnél szigorúbb kamatpolitikáját tartották olyan kockázati faktornak, amely ezt előidézheti.

A Bank of America elemzői szerint bár érezhető a kockázatkerülés drasztikus növekedése az alapkezelők körében, azonban az még nem ért el olyan mértéket, amikor csukott szemmel be lehetne vásárolni a részvénypiacon. Megítélésük szerint az S&P 500-as részvényindex akkor tudna visszaemelkedni 6000 pont fölé, ha jelentősen enyhülnének az inflációs félelmek, illetve, ha mérséklődnének a kereskedelmi háborúval kapcsolatos kockázatok. Azonban ha az amerikai gazdaság tényleg recesszióba süllyedne, akkor a vezető index valószínűleg 5000 pont alá is eshetne.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!