Csütörtökön a korai kereskedésben az euró/dollár keresztárfolyam elérte az 1,1456-os szintet is, nem sokkal később két ECB tisztségviselő is sietve nyilatkozott, hogy az európai jegybank kész további monetáris lazítási lépéseket tenni, ha úgy látja szükségesnek.
Peter Praet, az ECB vezető közgazdászának szavait meghallgatta a piac, a kereskedés további szakaszában az árfolyam visszaesett az 1,14-es szint alá. A Wall Street Journal felhívja a figyelmet, hogy az ECB hivatalosan nem rendelkezik árfolyamcéllal, azonban feltűnő, hogy vezetői azonnal a mikrofonok közelébe sietnek, amint az euró/dollár keresztárfolyam megközelíti az 1,15-ös szintet.
A csütörtöki nyilatkozatok előtt, év eleje óta számolva már 5 százalékos erősödést mutatott a dollárral szemben a közös európai deviza, s ez meglehetősen kellemetlen fejleményt jelent a deflációs nyomás ellen folyamatos monetáris lazítással harcoló ECB számára.
Tavaly októberben, amikor a keresztárfolyam szintén az 1,15-ös szint közelében járt, az ECB vezetőségének tagja, Yves Mersch sietett nyilatkozni. Azt mondta beszédében, az erős euró jelentősen növeli az eurózónában az infláció és a növekedés lefelé mutató kockázatait.
Hozzátette, az ECB nem fog habozni, hogy megtegye a szükséges lépéseket az infláció kívánt irányba terelésének érdekében.
A piac figyelt szavaira, nem sokkal ezután az euró mélyrepülésbe kezdett a dollárral szemben, s novemberben egészen az 1,06 szint alá süllyedt.
Jó példa volt a verbális intervencióra a tavaly augusztus is, amikor a kínai deviza váratlan leértékelését követően 1,15 fölé emelkedett az euró/dollár keresztárfolyam. Akkor Vítor Constancio, az ECB elnökhelyettese sietett kijelenteni, a bank kész a rendelkezésére álló összes eszközt bevetni, hogy válaszoljon az inflációs célkitűzéseit fenyegető veszélyekre.
Nem olyan régen Mario Draghi ECB elnök beszélt arról, hogy az eurózónában tapasztalható deflációs nyomást részben az erős euró is okozza. Az eurózónában egyébként a fogyasztói árindex mínusz 0,1 százalék volt márciusban az előző havi mínusz 0,2 százalék után, ami mélyen a bank hivatalos, 2 százalékos célkitűzése alatti szintet jelent.
Az euró mostani erősödését főleg annak köszönheti, hogy a Fed az utóbbi napokban többször is azt kommunikálta, nem siet a további kamatemelésekkel az év hátralévő részében.
Mit gondoltak a befektetők?
A csütörtöki verbális intervenciót megelőzően a lap szerint a befektetők körében egyre inkább kezdett terjedni az a nézet, hogy a jegybankok felhagynak céljaik érdekében az árfolyamok manipulálásával. Ezt a nézetet erősítette az ECB márciusban bejelentett intézkedéscsomagja is, amely inkább a hitelkínálat bővítésére helyezte a hangsúlyt.
A lap által megkérdezett közgazdászok közül sokan voltak azon a véleményen, hogy az árfolyam gyengítésének leghatásosabb eszköze a kamatok további csökkentése lehet, s az ECB pont ezt tette a múlt hónapban.
Foglalkozni kell az árfolyammal
Bármit mondanak is, az árfolyam egy olyan kérdés, amivel foglalkozniuk kell. Azonban összességében az ECB úgy tűnik, távolodik attól a tavaly tapasztalt hozzáállástól, amely erőteljesen koncentrált erre a kérdésre - mondta Thuska Maharaj, a J.P. Morgan Asset Management globális stratégája a lapnak.
Azonban sok befektető gondolja úgy, hogy nagyjából ennyi euró erősödés az, amit az ECB hajlandó tolerálni, e felett már lépni fog. A Morgan Stanley szakértői például úgy vélik, ha a keresztárfolyam elérné az 1,17-es szintet, akkor az ECB-nek lépnie kell, s tovább kell vágnia a kamatokat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!