Miként ma reggel az Economx megírta, lendületesen indította az újévet a világ legnagyobb kriptovalutája, a bitcoin azokra a várakozásokra tekintettel, hogy idén nő azoknak a területeknek a száma, ahol hivatalosan is használhatják.
Ez az ominózus döntés amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) január 10.-i időpontra valószínűsített határozata, amely a bitcoin-alapú, tőzsdén jegyzett azonnali befektetési alapok (ETF) elindításának engedélyezésével több millió befektető előtt nyitná meg a bitcoin piacot.
A kérelmekről külön-külön döntenek
Az Economx megkeresésére a szakértő elmondta: több befektetési szolgáltató is előterjesztett kérelmet, amelyekről minden egyes esetben, külön-külön döntenek. Ad absurdum még az is megtörténhet, hogy a kérelmek kapcsán egymással ellentétes döntések születnek.
Pajor Dávid ügyvéd szerint az mindenesetre figyelmeztető jel, hogy még decemberben is újabb információkat, nyilatkozatokat kért a SEC a kérelmezőktől. Ha januárban nem a jelenlegi általános várakozásoknak megfelelő döntés születik, akkor a kérelmezőknek lehetőségük lesz újabb adatszolgáltatásra.
Ha ez a forgatókönyv valósulna meg, akkor végeredményképpen még árfolyamtörés is lehet a vége.
Egyelőre még dübörög a bitcoin
Miként az Economx megírta, a bitcoin kedden kora reggel 21 hónapos csúcson, 45 ezer 488 dolláron is állt.
Hét óra körül 2,6 százalékos drágulással, 45 ezer 220 dolláron jegyezték, még mindig messze a 2021 novemberében beállított 68 ezer 789 dolláros rekordszinttől. A bitcoin tavaly 154 százalékkal drágult.
A SEC-döntés nem vonatkozik a tavaly áprilisi uniós szabályozásra
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a SEC döntése nem érinti az európai szabályozást. A kriptoeszközök piacairól (MiCA) szóló uniós rendelet az úgynevezett „stabil kriptopénzekre”, a kereskedési helyszínekre és a kriptoeszközöket kezelő pénztárcákra vonatkozik.
Ez a szabályozási keret védelmet biztosít a befektetőknek, és elősegíti a pénzügyi stabilitás megőrzését, miközben lehetővé teszi az innovációt és növeli a kriptoeszköz-ágazat vonzerejét.
A MiCA rendelet az uniós döntéshozó szervek 2023. április 20-án fogadták el, és jelenleg a tagállamok implementálására vár.
A rendelet a kihirdetést követő 20. naptól hatályos és 18 hónap után lép hatályba teljes terjedelmében, azonban a stabilcoinokra vonatkozó rendelkezések már 12 hónap után hatályba lépnek – hangsúlyozta végezetül Pajor Dávid.
A magyarok 86 százaléka még sohasem használt kriptovalutát
A Binance, a világ legnagyobb kriptotőzsde platformja és az Opinio piackutató cég reprezentatív felméréséről mi is írtunk. Ennek megállapításai szerint a magyar befektetők az átlagosnál nagyobb kockázatú befektetési formának tekintik a kriptovalutákat. A befektetésen elgondolkozók keveslik a magyar nyelven is rendelkezésre álló információkat a digitális fizetőeszközökről .
A válaszadók igen magas aránya még sosem használt kriptovalutát, egészen pontosan 86 százalékuk. A megkérdezettek 3 százaléka csupán kiegészítő jövedelemszerzés céljából fektet kriptovalutákba, 4 százalék pedig alkalmi felhasználónak tekinthető. A teljes mintában mindössze 1 százalék azok aránya, akiknek a kriptovaluta az elsőszámú bevételi forrásuk.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!