A nagy intézményi befektetők nem estek pánikba a kínai tőzsdéken bekövetkezett hatalmas áresés közepette - írja a Wall Street Journal. Míg a kínai kisbefektetők elképesztő mértékű eladásokba kezdtek az áresés közepette, ők viszonylag nyugodtan szemlélik az eseményeket. A lap szerint ennek oka, hogy általános körükben a vélemény, még ha lassul is valamelyest az ázsiai ország növekedési üteme, az még mindig jelentősen meghaladja a világ más országaiban tapasztaltat.
A lap szerint az eladási hullám inkább segített abban, hogy a kínai részvények árazása közelebb kerüljön a reálishoz, miután azok a tavaly nyár vége óta bekövetkezett intenzív emelkedés hatására már a csillagokban járt. Bár sokan még kivárnak azzal, hogy igazi vásárlásokba kezdjenek, de már keresik azon vállalatok részvényeit, amelyek hosszabb távon profitálhatnak a kínai középosztály erősödéséből és a belföldi fogyasztás felfutásából - írja a lap.
Ez védte meg a profikat
Persze a profi intézményi befektetőket nem saját bölcsességük, hanem a szabályozási környezete óvta meg attól, hogy nagyrészt kimaradjanak a kínai "belföldi" tőzsdék zuhanásából. Többségük ugyanis a kezelt portfóliók kínai kitettségét a Hongkongi tőzsdén keresztül valósítja meg, mivel még mindig eléggé korlátozott a külföldi intézmények hozzáférése a saghaji vagy a sencseni tőzsdéhez. Elemzői becslések szerint a nem Hong Kongban és jüanban jegyzett kínai részvények alig egy százaléka van jelenleg nem kínai intézményi befektetők kezében.
Azok a piacok, amelyek masszívan korrekcióztak az elmúlt időszakban, jórészt amúgy sincsenek rajta egy átlagos amerikai befektető radarernyőjén - vélte Jorge Mariscal, a UBS Wealth Management befektetési igazgatója.
Máshol nem volt ekkora rally
Azt, hogy melyik piacokon volt nagy felívelés az összeomlás megindulása előtt jól érzékelteti a különböző indexek teljesítménye ebben az időszakban. Az év elejétől kezdve a Shanghai Composite Index 60 százalékot emelkedett, eközben a hongkongi Hang Seng China Enterprise index, amely a Hong Kongban jegyzett nagy kínai vállalatok részvényeit tartalmazza csak 17 százalékkal értékelődött fel.
A június 12-i csúcs óta a Shanghai Composite index 25, míg a hongkongi index 15 százalékkal esett vissza. Bill Kennedy, a kínai részvényeket is tartó Fidelity International Discovery Fund menedzsere a lapnak elmondta, az áresés előtt ők csökkentették a kitettségüket, s most már keresik a vételi lehetőségeket. Van egy listám arról, mely részvényekből vennék, milyen áron, s soknál már közel van ez az árszint - tette hozzá.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!