A megállapodás értelmében - amelyet a Gazdasági Versenyhivatalnak is jóvá kell hagynia - a Magyar Áramszolgáltató Kft. átveszi a Tigáz szabadpiaci földgázportfólióját, valamint a tapasztalt értékesítési csoportot is. A tranzakciót követően a Tigáz Zrt. befejezi szabadpiaci gázkereskedelmi tevékenységét Magyarországon. (A Magyar Áramszolgáltató Kft.az Elmű-Émász csoport cége, amiben viszont 50 százalékos tulajdont képvisel az állami rezsiholding. AZ ENKSZ Zrt. Elmű-Émász részedése az év végével száz százalékra emelkedik.)
Az eljárás semmilyen kényelmetlenséget nem okoz az ügyfélkör számára, és minden ügyfél külön értesítést kap a Tigáz Zrt. és a MÁSZ között létrejött szerződésátadás részleteiről - közölte az eladó Tigáz.
Az RWE csütörtöki közleménye szerint a MÁSZ április 1-jétől látja el új fogyasztóit és azonnal 10 százalékos piaci részesedésre tesz szert azután, hogy csak tavaly júliusban lépett be a helyi gázpiacra.
Peter Terium, az RWE vezérigazgatója azt mondta, hogy "cége számára kulcsfontosságú a kelet-európai piac". "Az organikus növekedés és az akvizíciók stratégiájára támaszkodunk, ami megtérül, mert az üzletág igen jól fejlődik" - tette hozzá.
A MÁSZ nyilvánosan elérhető, összköltség eljárással készített eredménykimutatása szerint a cég nettó értékesítési bevétele 2014-ben 140,7 milliárd forintot tett ki, az előző évi 144,8 milliárd forint után, míg adózott eredménye csaknem 1,2 milliárd forint volt, az előző évi 63 százaléka. Mindkét évben szinte a teljes nyereséget kifizette osztalékként a tulajdonosoknak.
Az olasz Eni energiaipari cég tulajdonában lévő Tigáz Magyarország egyharmadán végez gázszolgáltatási tevékenységet, méretét tekintve a legjelentősebb magyar gázszolgáltató társaság volt eddig. Lakossági portfólióját, 1,2 millió fogyasztóját október végéig veszi át a Nemzeti Közműszolgáltató (ENKSZ) Zrt. szakmai irányítása alatt álló Főgáz Zrt. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2016. október 1-jei határidővel vonta vissza a vállalat kérésére a Tigáz Zrt. egyetemes gázszolgáltatási engedélyét.
A Tigáz Zrt. tavaly április közepén közölte, hogy tavalyi évi bruttó üzemi vesztesége 3,8 milliárd, nettó vesztesége 14,8 milliárd forint volt, a társaság a 2014-es évre nem fizet osztalékot. A gázszolgáltató 2014-es működési vesztesége 4,9 milliárd forint volt. A megelőző évben a bruttó üzemi vesztesége 14,3 milliárd forint, a nettó vesztesége csaknem 36 milliárd forintot tett ki.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!