Hatalmas teszt előtt áll a globális gazdasági és pénzügyi rendszer azzal, hogy a jegybankok elkezdtek szigorítani monetáris politikájukon, miközben a globális adósságállomány még mindig nő. Eközben derülhet ki, hogy valóban ütésállóbbak lettek-e a nemzetközi pénzügyi intézmények, mint voltak a 2008-as válság előtt. Félő, hogy nem - derül ki az OECD által frissen kiadott kiadott "2018 Business and Financial Outlook" című tanulmányból a szervezet közlése szerint.
A nemzetközi szervezet jelentése szerint ugyan a legutóbbi válság előtti időszakhoz képest jelentősen szigorodtak a globális pénzügyi rendszer szempontjából kritikus fontosságúnak tartott bankok tőkemegfelelési előírásai, azonban azok működési modellje gyakorlatilag alig változtak. A globális pénzügyi rendszerben az egymásra utaltság nagyon erős maradt, a tanulmány szerzői szerint jó példa erre, hogy tavaly év végén a globális pénzügyi rendszerben lévő származékos pénzügyi termékek névértéke elérte 532 ezer milliárd dollárt, ami alig marad el a 2007-es, válság előtti csúcstól.
Keleten a helyzet átláthatatlan
Azt, hogy a növekvő egyensúlytalanságok végül milyen formában törnek a felszínre a világ pénzügyi rendszerében, az OECD szerint nagyban függ majd attól, hogy Kína hogyan képes kezelni a saját gazdaságát és pénzügyi rendszerét feszítő problémákat, a bankrendszerben, az árnyékbankrendszerben és a vagyonkezelői iparágában kialakult hatalmas eladósodottságot.
Nehéz megítélni, hogy a kínai pénzügyi rendszerben mekkora a nem teljesítő hitelek aránya, nincsenek ugyanis megbízható információk arról, hogy milyen és mekkora értékű eszközök vannak rejtve mérlegen kívüli tételek formájában - jegyzi meg az elemzés. Ez nem csak Kínában, de más országokban is jelentősen befolyásolhatja a növekedés lehetőségeit, ezért komolyan fontolóra kellene venni a pénzügyi piacok és intézmények működésének strukturális reformját.
A kínai pénzügyi rendszerben jelentkező kockázatok még fontosabbá teszik, hogy az "új selyemút" keretében olyan külföldi kínai beruházások valósuljanak meg, amelyek gazdaságilag életképesek és megfelelnek a globális standardoknak. A tanulmány szerint fontos lenne, hogy az "új selyemút" keretében megvalósuló projektek más nemzetközi befektetésekkel összekapcsolódva valósuljanak meg, s felhívja a figyelmet, hogy sok ilyen beruházás olyan országokban történik, amelyek komoly gazdasági nehézségekkel küzdenek. Ahhoz, hogy ezek a projektek sikeresek legyenek, az OECD szerint a beruházásoknál nagyobb szerepet kellene szánni a piacoknak az erőforrások allokációját meghatározó döntéseknél.
A szervezet szerint az egész világon megfigyelhető jelenség, hogy az állami tulajdonú vállalatok egyre nagyobb súlyt képviselnek. Itt különösen fontos lenne, hogy a transzparencia növekedjen ezen vállalatok működésében, s hogy azok befektetési döntései olyan eljárásokon alapuljanak, amelyek nemzetközileg is elfogadottnak tekinthetők. Ez különösen igaz a nagy infrastrukturális beruházások esetében. Kiemelten figyelni kell a korrupció jelentette fenyegetésekre, valamint ezen beruházások környezeti és társadalmi hatásaira.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!