Visszafogták állampapír-vásárlásaikat a lakossági befektetők októberben, a Magyar Nemzeti Bank szombaton közzétett statisztikáiból kiderül, a háztartások a hónap végén 13 691 milliárd forint értékű magyar állampapírt tartottak. A tranzakciók egyenlege ugyan még pozitív volt (14,2 milliárd forint), ám töredékére esett vissza az azt megelőző 3 hónaphoz képest, amelyeknek az átlaga 162 milliárd forint plusz volt. A kereslet visszaesése aligha meglepetés, idén ősszel több lakossági államkötvény kamatát csökkentette az Államadósság Kezelő Központ

Kép: Economx

Nagy tételben adtak el a bankok

Sokkal érdekesebb, ami a bankok mérlegéből kitűnik. Három nagyon erős hónap után (amely 313 milliárd forintos nettó vásárlást hozott átlagosan) nettó eladók voltak októberben, az állományuk 261 milliárd forinttal csökkent. De kitáraztak a biztosítók és a nyugdíjpénztárak is, ők együtt közel 103 milliárddal építették le az állampapír portfóliójukat. A példájukat követték a külföldiek is, akik közel 300 milliárd forinttal csökkentették a magyar állampapír állományukat. Összességében az október 883 milliárd forintos állománycsökkenést hozott, csak a tranzakciókat nézve. 

Az intézményi állampapírok vesztettek az értékükből

Az eladási hullám nem annyira meglepő. A 10-éves magyar referenciakötvény hozama a szeptember végi 6,1 százalékról október végén 7 százalék fölé szúrt fel, ilyen hozamemelkedés mellett a portfóliókban lévő kötvények veszítettek az értékükből. A bankoknál ez 145 milliárd forint átértékelődési veszteséget okozott, a biztosítóknál és nyugdíjkasszáknál 67 milliárdot.

A magánbefektetőknél ez a probléma nem volt jellemző, a portfóliójuk jelentős részét kitevő „lakossági állampapíroknál” nincs árfolyamkockázat és átértékelődés. 

Október végén újra 50 ezer milliárd forint alá csökkent a befektetőknél lévő magyar állampapírok értéke. A legnagyobb finanszírozók:

  • külföld: 15 484 milliárd
  • lakosság: 13 682 milliárd
  • bankok: 10 718 milliárddal

A futamidőt tekintve a közel 50 ezermilliárdos kötvénymennyiségből a legtöbb (21,6 ezermilliárd) 5-10 év közötti futamidejű. Ennél hosszabb lejáratú állampapírokból 17,3 ezermilliárdnyi pihen a befektetőknél. 

Vonzzák a tőkét a befektetési alapok

Ami kiment az állampapírpiacról, részben a befektetési alapoknál csapódott le. Októberben a befektetési jegy tranzakciók egyenlege 238 milliárd forint plusz volt, ezzel egyébként már 2022 január óta nem szakadt meg a trend, azóta végig több tőke áramlott a befektetési alapokba, mint amennyit visszaváltottak a megtakarítók. Csak a lakosság 102 milliárd forinttal fektetett be többet az alapokban, de ennyivel nőtt a pénzügyi vállalatok kitettsége is. 

Jelenleg ennyi tőke koncentrálódik az alapokban:

  • lakosság: 10 762 milliárd forint
  • vállalatok: 3084 milliárd
  • pénzügyi vállalatok (biztosítók, nyugdíjpénztárak, bankok): 6822 milliárd
  • a többi kisebb befektetővel együtt összesen 22 ezermilliárd forint.

Az október hónap oldalazással telt a magyar részvénypiacon. Bár rengeteg idén a jó sztori, a lakosság továbbra sem híve igazán a direkt részvény-kitettségnek. A náluk lévő magyar részvénypakett piaci értéke 1797 milliárd forint volt október végén. A külföldi befektetők magyar-részvény állománya pedig 6036 milliárd forintra rúgott. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!