Buborék, vagy nem buborék a részvényárak emelkedése? Ez a kérdés foglalkoztatja a befektetői közvéleményt az utóbbi hetekben, és ezt taglalta mai sajtóbeszélgetésen Kocsi János, az Amundi alapkezelő részvényportfólió-menedzsere.
A jegybankok és a kormányok az elmúlt években annyi pénzt öntöttek a gazdaságokba, hogy annak idővel "ki kellett türemkednie valahol", az ezüst, a Bitcoin, az ingatlanok, vagy a kockázatosabb részvények szárnyalása pedig mind arra utal, hogy a befektetők már mindent megvesznek, ami ugyan kockázatos, de jobb megtérüléssel kecsegtet, mint a sokszor negatív hozamú államkötvények - mondta Kocsi János.
A rossz hír is jó hír
Az sem jó jel, hogy a piacok a jó és a rossz hírekre egyformán emelkedéssel reagálnak, és a vevők negligálják a fundamentumok kedvezőtlen változásait is, mint például tavaly az Egyesült Államok romló munkanélküliségi adatait (nonfarm payroll, NFP). Az Amundi szakértője szerint a részvények emelkedése mögött azonban nemcsak a pénznyomtatás vagy a Trump-kormányzat által keresztülvitt jelentős társasági nyereségadó-kulcs csökkentés állt, hanem egyéb fundamentális okok is: a vállalatok üzemi/üzleti eredménye jellemzően sokat emelkedett az elmúlt bő egy évtizedben, az amerikai tőzsdei cégek tehát jól gazdálkodtak. A részvényárfolyamok azonban jobban nőttek, mint a profittömeg, ezért a klasszikus P/E (saját tőkére vetített eredményhozam) árazások történelmi magasságok közelében járnak.
Ennek megfelelően az amerikai részvénybefektetések várható sajáttőke-arányos eredményhozama (E/P) jelentősen csökkent, viszont még mindig 3,2 százalékponttal magasabb hozamot kínálnak, mint a 10 éves amerikai államkötvény. Ekkora különbségért már hajlandók kockáztatni a megtakarítók, különösen akkor, ha a kötvény alternatíva reál értelemben jó eséllyel veszteséget okoz nekik. "Ezen a helyzeten az változtatna drasztikusan, ha megemelkedne az infláció, de még inkább a kötvényhozamok, mert ekkor a befektetők ismét a kevésbé kockázatos kötvények felé fordulnának" - vélekedett az Amundi portfóliómenedzsere.
Az infláció lehet a legfontosabb tényező
Kocsi János szerint van azonban néhány tényező, ami azt sugallja, hogy ez a forgatókönyv csak "fékezett habzással" érvényesül. Az első maga az infláció, mert bár erős érvek szólnak az emelkedése mellett, van néhány visszafogó tényező is. Az USA-ban az emelkedés mellett szól a minimálbérek megduplázása, a lezárások miatt elhalasztott fogyasztás pótlása, a kínálati oldal akadozása, az ipar hazatelepülése, vagy a környezetkímélő technológiák alkalmazásának többletköltségei. E hatásokat részben ellenpontozza az online kereskedelem árversenyt növelő és árszínvonalat csökkentő ereje, az automatizáció, valamint a fejlett világban a jellemzően öregedő társadalmak.
Ráadásul az infláció emelkedése nem feltétlenül jár együtt a kötvényhozamok emelkedésével, mert a nagy jegybankok ezt mindenképpen fékezni szeretnék. Ez az oka annak, hogy a Fed már az átlagos inflációt veszi célba, és türelmi időt hagy magának a beavatkozásra, ezért is jelentette be, hogy 2023-ig nem tervez kamatot emelni. "Nincs még vége a pénznyomtatásnak sem, az Amundi számításai szerint az Egyestül Államokban a Fed, az Európai Központi Bank (CKB) és a japán jegybank (BoJ) tavaly együtt 8000 milliárd dollárnyi pénzt pumpált a gazdaságba, és ezt az idén újabb 4000 milliárd dollár követi" - mondta a portfóliómenedzser. Ez idén (is) a legfontosabb érv a kockázatos befektetési eszközök tartása mellett.
Ezekben a napokban nagyságrendileg 18000 milliárd dollár áll a világban olyan kötvényekben, amelyeknek negatív a nominális hozama, a reálhozamukról nem is beszélve - figyelmeztetett Kocsi János. Ez erős támasz a részvénypiacoknak, mert amint meginognak, azt a negatív hozamban ülők egy része azonnal beszállási pontnak tekinti, és részvényvásárlásokba kezd, ami megállítja, vagy visszafordítja az esést.
Felívelőben a ciklikus papírok árfolyama
Az oltást követő nyitás, az infláció enyhe emelkedése és a gazdasági növekedés várható felpörgése erőteljes rotációt indított el a részvénypiacokon. A válságálló szektorok részvényeihez felzárkóznak a ciklikus részvények árfolyamai, és ez a relatív előnyük egy ideig fennmaradhat. A bankok, biztosítók, az energia-kapcsolt cégek, a nem-alapvető fogyasztási cikkeket gyártó vállalatok (például az autószektor) felülteljesítése csökkenő ütemben, de folytatódhat. A pénzügyi szektornak ráadásul a hozamemelkedés (különösen a hozamgörbe meredekségének emelkedése) kifejezetten kedvez, ezért érdemes ide is menekülni az enyhén emelkedő infláció elől.
Kérdéses lehet ugyanakkor a technológiai szektor árazása, ha a hosszú távú államkötvényhozamok emelkedésnek indulnak - mondta Kocsi János. Szerinte az elmúlt 35 évben az amerikai 10 éves államkötvény-hozamok látványos, majdnem 10 százalékpontos csökkenése a Nasdaq számára jelentette relatíve az egyik legkomolyabb felhajtóerőt. A technológiai papíroknál inkább a távoli jövőbeli pénzáram határozza meg a cégértéket, mint az úgynevezett "value" (alulértékelt) részvényeknél, ezért a hozamkörnyezet (diszkontfaktor) esetleges emelkedése esetén a Nasdaq Composite indexben lévő, jellemzően növekedési papírok alulteljesíthetik az értékalapú befektetéseket.
Az Amundi szakértője szerint a feltörekvő piacok részvényei jelenleg is erőteljes diszkonttal forognak a fejlett piaci részvényekhez képest, holott a nyitás után várhatóan számottevő növekedési többletet tudnak felmutatni a fejlett piacokhoz képest. Így van ez Kelet-Közép-Európában is, ahol a nagyobb régiós részvényeket tömörítő CETOP index 2021-es P/E alapon átlagosan 34 százalékos diszkonton forog a Euro Stoxx 50 indexhez képest.
Olcsó a magyar részvény, nincs buborék a piacon
A magyar részvénypiac még ennél is kevésbé mondható "buborékosnak", hiszen a BUX P/E alapon még a CETOP-hoz képest is körülbelül 10 százalék diszkontot tartalmaz, az Euro Stoxx indexhez viszonyított mintegy 40 százalékos alulárazása pedig egyenesen történelminek mondható.
A magyar gazdaság 2021-ben 3,5, 2022-ben, amikor a szolgáltató szektorba is visszatér az élet, már 4,9 százalékkal bővülhet, amihez 3,3, illetve 3,5 százalékos infláció társulhat az Amundi várakozása szerint. Mindez részben a fiskális stimulusnak tudható be, ami átmenetileg 80 százalék fölé emelte a magyar államháztartás GDP-arányos hiányát. Jövő évtől csökkenhet az adósságráta, de csak nagyon lassú ütemben.
Ugyancsak támogató marad a Magyar Nemzeti Bank is, de ez nem a kamatcsatornán keresztül valósul meg, sokkal inkább likviditást nyújtó hiteleken és állampapír vásárlásokon keresztül - vélekedett az Amundi szakembere. A BUX-ot közvetetten támogatja az is, hogy a magyar részvénypiac szerkezetileg jól illeszkedik a globális részvényrotációs sztoriba. Középtávon fontos lehet az is, hogy jelen állás szerint az EU-s transzferek még egy jó darabig tovább segítik a gazdasági növekedést Magyarországon.
A magyar blue chipeknél az állami tulajdonrész relatíve alacsony (maximum 25 százalék körüli) a lengyel cégekhez (PZU, Pekao, PKN, PGNiG) képest, ahol ez az arány jóval magasabb. A piacok értékelik ezt az önállóságot, mert a lengyel cégek esetében az állami akarat érvényesülése korábban már számos értékromboló beruházási döntést eredményezett.
Kocsi János szerint általánosságban elmondható, hogy több jól menedzselt vállalat forog a magyar tőzsdén, hosszú távon gondolkodó, tudatos vezetéssel. Ezeknek rövidtávon is javulhat az üzleti környezete a pandémia utáni részleges normalizáció esetén. A kockázatok mellett sem érdemes elmenni, az aggodalmak fő forrását jelenleg elsősorban a politikai/szabályozási kérdések jelentik.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!