A hónap elején még meredeken emelkedett, december 9-től kezdve viszont folyamatosan veszít értékéből az arany, így pénteken délután 1 órakor már benézett a kritikusnak tekinthető unciánkénti 1840 dolláros szint alá. Ha valaki csak felületesen néz rá a grafikonokra, azt láthatja, hogy ez még így is majdnem 20 százalékkal magasabb kurzus, mint volt tavaly januárban, azonban az elmúlt hetek, hónapok változásai egy dologra mutatnak: erősen ingadozó befektetéssé vált az arany.
A menedékfém ára decemberben még meghaladja a 3 százalékot, de több mint 10 százalékkal elmaradnak az augusztusi rekordmagasságtól. Ekkor a járvány miatt felerősödtek a félelmek a tőzsdéken, valamint az amerikai elnökválasztást próbálták árazni a piacokon, aminek akkor még nem volt ismert a végkimenetele, 2020-ban pedig a legbiztosabbnak gondolt forgatókönyvekkel sem mer senki tervezni. A piacokon ezért augusztusban mindenki egy biztonságosnak hitt terméket keresett és az örök klasszikus aranynál kötött ki.
A járvány és a republikánusok fertőzik a piacot
A befektetők hajlamosak fizikailag is megvásárolni a fémet, ha idegesek a globális gazdaság kilátásai vagy a geopolitikai események, például a választások miatt. De 2020 másik nagy, egész világot érintő és meghatározó eseménye, a koronavírus-járvány itt sem úgy működik, mint egy átlagos gazdasági válság motorja: naponta változnak a forgatókönyvek arról, hogy hogyan is alakulnak a fertőzésszámok, mennyire hatásosak az oltási programok az új vakcinákkal, egyáltalán mikor juthat az el a tömegekhez. Vagyis biztosat nem lehet tudni a jövőről, márpedig a tőzsdéken és a pénzpiacokon ezt árazzák.
Az áresés alapján most a befektetők egy része - látva a brit oltási programot - abból indulhat ki, hogy sikeres lehet a harc a járvány visszaszorításáért, ami gazdasági növekedést vetít előre. A vezető gazdaságok - az Egyesült Államok és az Európai Uniós leginkább - újabb mentőcsomagokról döntött vagy dönt a közeli jövőben, amitől sokat várhatnak a piacokon. Viszont az még nem látható, hogy milyen is lesz az átállás egy Joe Biden vezette adminisztrációra.
A kereskedők arra számítottak, hogy egy "kék hullám" söpör végig az Egyesült Államok választásán, amelyben Biden győzelme mellett a demokraták megszerzik a szenátus irányítását is. Végül ez nem történt meg, így az ellenzékbe került republikánusokon is át kell majd verni az ösztönző programokat, hosszas és bizonytalan kimenetelű tárgyalásokra lehet számítani (sőt a CNBC szerint már élésben is láthatók). Ha valami, akkor éppen ez, felfelé kellene, hogy hajtsa az arany árát, de most pont ellenkező irányba haladunk.
Ennek oka, hogy a pénzemberekkel azzal számoltak, hogy ha a Demokrata Párt teljesen átveszi a Kapitóliumot, akkor komoly gazdasági mentőcsomagokat dobnak ki januárban, valamint több stimulust kapnak a vállalkozások és a magánemberek is, ez pedig a közgazdasági papírforma szerint beindítaná az inflációt is. Vagyis ebben a helyzetben a gazdasági fellendülés önmagában gyengítette volna az aranyat, viszont az infláció miatt felértékelődött volna, ami növelte volna a keresletet a fém iránt.
Kiigazodni sem lehet
Ehelyett a republikánusok jobban teljesítettek, mint azt sok elemző várta, vagyis a szenátus egyelőre maradt a republikánusoknak, bizonytalanságot növelő tényezőként pedig mindkét Georgia állambeli szenátori posztot új választáson osztják ki. A befektetők elemzik ezeket a versenyeket, a koronavírus-esetek számának növekedését és a Washingtonban zajló költségvetési vitákat. Ez pedig már olyan sok tényező, hogy elég lett ahhoz, hogy az arany se jó, se rossz befektetésnek ne tűnjön.
"Minden bizonnyal ezt a volatilitást látjuk majd legalább 2021 első negyedévében" - mondta Tai Wong, a Montreal-i Bank vezetőelemzője a WSJ-nek.
Az arany sötét jövőképe és jelenlegi bizonytalan helyzete miatt a fedezeti alapok és más spekulatív befektetők csökkentették az elmúlt hetekben a magasabb árakra vonatkozó várakozásaikat. Ennek hatására dollármilliárdok áramlottak ki a legnagyobb arany tőzsdén forgalmazott alapokból, például az SPDR aranyrészvényekből. Ez megfordulást jelent az év elejéhez képest, amikor a tetemes beáramlás lendületet adott az aranyárfolyam emelkedésének.
A közelmúltbeli turbulencia ellenére egyes elemzők továbbra is bíznak abban, hogy az arany ára a közeli jövőben még emelkedhet. A Federal Reserve nulla közeli kamatlábakkal kapcsolatos politikája és a történelmi ösztönző programok visszafogták a kincstári hozamokat, így az arany a befektetők számára vonzóbb menedékhelyet jelent - írja a Wall Street Journal.
Viszont a történelem azon lehetetlen helyzetében vagyunk, hogy aki biztos befektetést keres, annak érdemes elfordulnia az aranyvásárlástól.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!