"Csak a döglött hal úszik az árral" - mondta Lao-ce Kr. e. 6-5. században élt kínai filozófus, és ennél jobban jelenleg semmi sem írja le jobban azt az árupiaci pozíciófoglalást, amelyre egyre több befektető és bróker játszik. A piacokon jelenleg padlón van a fémek ára, a pillanatnyi olcsóság pedig nem fest jó képet a világgazdaság jövőjéről.
Az olyan kiterjedt felhasználású termékek, mint a feldolgozatlan réz, cink vagy vas hosszútávú és jelentős áresése eddig mindig azt jelezte előre, hogy válság jön. Idén pedig pont ezt mutatja a réz árfolyama, amely 15 százalékkal csökkent az elmúlt öt évben, de a júniusi csúcshoz képest a mostani 2,70-2,75 fontonkénti dolláros kurzus 18 százalékos esést jelent. Ez pedig túlkínálatot mutat, ami amiatt következhetett be, hogy a Donald Trump elnök által meghirdetett kereskedelmi háború bizalmatlanságot eredményezett, a cégek ugyanis nem merték felvásárolni a nyersanyagokat, visszavágták a fejlesztési beruházásaikat.
A legtöbb elemző szerint a logika azt diktálja, hogy a nyersanyagárak tovább esnek, sokan mégis egyre inkább bikapiacra készülnek hosszútávon. Ez viszont minden átlagembernek rossz hír: ha bejön a tippjük és a réz, valamint a gyakran használt fémek drágulnak, akkor annak az okostelefonok árától kezdve a házépítéseken át a konzerv élelmiszerekig mindenre hatása lehet. Az infláció pedig tovább pöröghet, ami a 2020-ra egyre gyakrabban jósolt válsággal karöltve semmi jót nem jelent.
Elmaradtak a beruházások
Az árutermelők elmaradt befektetései hosszútávon a nyersanyagpiacokon nagy áremelkedéséket eredményezhetnek. A réz, a nikkel és az alumínium ára a következő években több mint 40 százalékkal meghaladhatják a korábbi szinteket - véli egyre több portfóliókezelő a Wall Street Journal szerint.
Arra alapozzák ezt, hogy a globális bányászati cégek az öt évvel ezelőtti egyharmadát költik el fejlesztésekre. Nagyjából 40 milliárd dollárt fordítanak az új projektekre évről évre, harmadát az öt évvel ezelőtti 120 milliárd dolláros értéknél - magyarázza a Wood Mackenzie árupiaci tanácsadó-iroda.
Aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az USA-Kína tarifák lassítják a növekedést, és fájdalmat okoznak az árucikkek iránti keresletnek, főként az elmúlt hetek adatai alapján.
"Hihetetlenül erős bikapiac vár a fémek piacára, ami az inflációval karöltve erős dráguláshoz vezethet" - mondta Stephen Gill, a Pala Investments ügyvezetője.
Az elemzők szerint a fémekbe való befektetés hiánya nagyon hasonló az olajpiaci eseményekhez. Az új projektekre fordított kiadások 25 százalékos csökkenése 2015-ben és 2016-ban egy olyan rally helyszínévé vált, amely az idei nyáron közel négyéves csúcsot eredményezett. Tehát négy éven belül a fémpiac is elszállhat, erre utaló jel az is, hogy az MSCI World Metals and Mining index az elmúlt öt évben 20 százalékkal csökkent, ami már a technikai rajz alapján is felpattanást valószínűsít.
Koppanás lesz a vége
A bányászati szerződéseket - a negyedik egymást követő évben - körülbelül 40 milliárd dollárra becsülik, ez kevesebb mint a harmada a rekordot hozó 131 milliárd dolláros 2011-es évnek. Vagyis tőkehiánytól is szenvednek a cégek, amit csak tetéz, hogy a világkereskedelem bizonytalansága ebben az évben még inkább visszatartotta a bányászokat az új projektek üzembe helyezésétől. A vállalatok szintén foglalkoznak a feltörekvő piaci kormányokkal, amelyek egyre nagyobb részesedést és nyereséget akarnak a kitermelésekből és szigorúbb szabályozást vezetnek be.
Az amerikai rézbányász Leigh Goehring, a Goehring & Rozencwajg Associates ügyvezető partnere épp a kellemetlen környezet és az elmaradó fejlesztések miatt várja, hogy a kereslet folyamatos növekedése mellett a stagnáló kínálat árrobbanást fog hozni. Márpedig ez motorja lesz majd az inflációnak is, mert a késztermékek árában is megjelennek majd a magasabb költségek. Vagyis a fogyasztók nyöghetik végső soron azt, hogy a bányászok inkább a részvényeseknek fizetnek, mint a kitermelésüket fejlesztenék.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Donald Trump kemény kijelentést tett: „a seggemet csókolják és meghalnak ezért”

Francia miniszter: a helyzet tovább fog súlyosbodni

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése

Számítások bizonyítják, mivel érdemes fűteni

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok

Váratlan változás lesz egy ledolgozós szombatnál

Nálunk is felütötte a fejét a vérzéses halálos kór

Fordulat jön a műhibapereknél, mindent látni fog az OKFŐ

Érkezik a hazugság tilalma, fekete-vörös kormányra vált Németország
