A költségvetési sarokszámok módosítása ügyében tartott hétfőn sajtótájékoztatót, Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter. Az új prognózisokról az Economx cikke itt olvasható. A frissített makrogazdasági pályára a forint árfolyama is reagált. 

Nagy Márton arról is beszélt, hogy a szolgáltatások inflációja kiugróan magas volt az elmúlt hónapokban (február: 9,2 százalék), ezért beavatkozás várható a tárcától. A banki szolgáltatásoknál árstop jöhet, a december 31-i díjakat kell visszahozni.

A héten egyeztetnek a távközlési szolgáltatókkal is. A minisztérium önkéntes árcsökkentést vár el, itt az a reális várakozás, hogy nem kell a tárcának beavatkozni a piaci folyamatokba. A befektetők nem igazán díjazták a kormány terveit. 

Hétfő délután így fest a bank- és telekom részvények napi árfolyammozgása a BÉT-en:

Magyar Telekom: -5,5 százalék

4iG: -1,6 százalék

MBH Bank: nincs elmozdulás

OTP Bank: -3,2 százalék

A Telekom papírok a nap folyamán jártak 6 százalék feletti mínuszban is. Az egyik hazai brókercég üzletkötője azt mondta az Economxnak, hogy a Telekom papírok esése egyértelműen a bejelentéshez köthető, a forgalom is magasabb a szokottnál. Hozzátette:

néhány, talán naiv befektető bízott abban, hogy a kabinet idén nem él a piaci beavatkozás eszközeivel (árstop, különadók, extraprofitadók) olyan szektorokban, amelyekben kormányközeli szereplők is jelentős piaci részesedéssel rendelkeznek. A mai bejelentés ezekre a várakozásokra alaposan rácáfolt. 

A Magyar Telekom holnaptól (április 1.) 3,7 százalékos inflációkövető díjkorrekciót alkalmaz. Ez a 2024-es KSH inflációval teljesen egyenlő. A szolgáltatókat gyakran éri kritika, hogy miért a visszatekintő inflációval korrigálják az áraikat, miért nem a várakozásokkal. Ha így tenne a Telekom, akkor holnaptól 4,5 százalékkal emelnének, ennyi most az NGM inflációs prognózisa. 

Tavaly március 1-én korrigálta árait a Telekom, 15 százalékkal, miközben a KSH infláció 17,6 százalék volt. Ennek is volt köszönhető, hogy tavaly éves szinten 13,9 százalék volt a Telekomnál az árbevétel növekedése, a közvetlen költségek azonban csak 6,6 százalékkal nőttek, a közvetett kiadások pedig 8,9 százalékkal. 

2025-re a 3,7 százalékos díjkorrekció ellenére is csak 1-3 százalékos bevételnövekedéssel kalkulált a Telekom menedzsment. Sokak szerint ez meglehetősen konzervatív becslés. Az Economxnek a cég gazdasági vezérigazgató-helyettese Daria Dodonova ezt azzal magyarázta, hogy: a 3,7 százalékos díjkorrekció csak az előfizetési díjakra vonatkozik, a Telekom egyéb bevételeire nem, így nem tekinthető a prognózis óvatosnak. 

Nagy Márton ma viszont a sajtótájékoztatón azt mondta kérdésre válaszolva, hogy minimum 10 százalékos árcsökkentésre számít a távközlési szolgáltatóktól.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!