Az eléggé nyögvenyelősnek tűnő amerikai gyorsjelentési szezon, valamint a jegybankok múlt heti csalódást keltő bejelentései a további lazítás elmaradásáról nem tudták megtörni a részvényárfolyamok emelkedését a Wall Street-en, az S&P 500-as index immár negyedik hete emelkedéssel zárt, s három hónapos csúcsra jutott.

A részvényárfolyamok lendületét a kedvező árazással lehet magyarázni - írja a Reuters. Az eddig megjelent vállalati eredmények közül néhány igen impresszív volt, különösen igaz ez a defenzív szektorokra, például a közszolgáltató társaságok részvényeire. A hangulatot javító ok, amely megadta a kezdőlökést az emelkedésre a pénteki amerikai munkaerő piaci adat volt, e szerint az amerikai gazdaságban júliusban a vártnál több, 163 ezer munkahely keletkezett a mezőgazdasági szektoron kívül, ez a öt hónapja a legmagasabb érték. Ugyanakkor a munkanélküliségi ráta 8,3 százalékosra ugrott.

Vonzó részvények

Még mindig egy nagy adag pesszimizmus érzékelhető a piacon, de annyival attraktívabbak a kötvényekhez képest, hogy azt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Itt van például a Johnson & Johnson, osztalékhozama magasabb, mint a kötvényi által kínált hozam - mondta Bruce Zessra, az Advisory Research ügyvezetője. Egy befektető a következő tíz évben még akkor is magasabb hozamot érhet el, ha részvényárfolyam nem megy sehová, mindezt az osztalékok miatt.

Az olyan mérőszámok, mint az osztalékhozam, vagy az árfolyam/nyereség hányados mind-mind azt mutatják, a részvények olcsóbbak a többi eszköznél, különösen igaz ez a 10 éves amerikai államkötvényre, amelynek hozama a múlt hónapban rekordmélységbe süllyedt.

A lendület segít

Az ECB és a Fed elmaradt döntésére a viszonylag rövid életű esés a piacon azt mutatja, hogy a piac lendületben van. Az erő a részvényekkel van - idézte a Star Wars filmekből ismerős mondást Sam Stovall, az S&P Equity Research Services vezető befektetési stratégája. A másik biztató jel, hogy számos részvényt minősítettek fel az elemzők a múlt hét végén.

S&P 500-as index alapú CFD
Kép: Alfatrader


Az S&P 500-as index emelkedésével immár 9 százalékkal jár júniusi mélypontja felett, s már csak 2 százalékkal marad el 2012-es csúcsától. Az emelkedés nagy része a defenzív szektorok képviselőinek köszönhető, például a távközlési vállalatok részvényeinek. Ez annak a jele, hogy ugyan a befektetők kisebb volatilitású és biztonságosabb befektetésekre vágynak, azonban nem akarják elhagyni a részvénypiacot. A távközlési részvények az év eddigi részében a legerősebb szektornak bizonyultak a piacon, 18,6 százalékos átlagos emelkedésükkel messze lekörözték az S&P 500-as indexet.

Furcsa látni, hogy az emelkedést a defenzív papírok vezetik, azonban a kötvényekhez képest osztalékhozamaik annyira vonzók, hogy a feszített árazás ellenére még tovább menetelhetnek - mondta Brad Sorensen, a Charles Scwab elemzési igazgatója a hírügynökségnek. A szektor lendületét jelzi, hogy a részvények 87,5 százaléka 50 napos mozgóátlaga felett van, mindez az S&P 500-as index esetében 71,8 százalék. A közszolgáltató szektor még ennél is lendületesebb képest mutat, itt 98 százalékos ez az arány.

Mindez olyan környezetben, amelyben az amerikai cégek a várttól elmaradó árbevételi számokat közölnek, s folyamatosan bombázzák a befektetőket a romló eredményvárakozásokról szóló bejelentésekkel. Mindezek ellenére az S&P 500-as index kosarában szereplő cégek közül az eddig jelentők kétharmada a várakozásoknál kedvezőbb eredményeket tett közzé a Thomson Reuters adatai szerint.

 

Makroadatok a héten
NapÓra*OrszágBejelentésIdőszakElőzővárakozás
augusztus 6.10:30eurózónaSentix befektetői bizalomaugusztus-29,6-31
augusztus 7.9:15Svájcinfláció, év/évjúlius-1,1%-0,8
augusztus 7.11:00OlaszországGDP-változás, negyedév/negyedévII. n.-év, E-0,8%-0,8
augusztus 7.11:00OlaszországGDP-változás, év/évII. n.-év, E-2,5
augusztus 7.12:00Németországgyáripari megrendelések, év/évjúnius-5,4%-7,0
augusztus 7.16:00Nagy-BritanniaNIESR GDP-becslésjúlius-0,2%-
augusztus 8.8:00Németországkülkereskedelmi mérlegjúnius15,3 milliárd euró14,6 milliárd euró
augusztus 8.12:00Németországipari termelés, év/évjúnius0,00%0,30%
augusztus 8.Japánalapkamatdöntés0,10%0,10%
augusztus 9.3:30Kínainfláció, év/évjúlius2,20%1,70%
augusztus 9.3:30Kínatermelői árindex, év/évjúlius-2,1%-2,6%
augusztus 9.7:30Kínaipari termelés, év/évjúlius9,50%9,70%
augusztus 9.7:30Kínakiskereskedelmi forgalom, év/évjúlius13,70%13,60%
augusztus 9.14:30USAkülkereskedelmi mérlegjúnius-48,7 milliárd dollár-43,6 milliárd dollár
augusztus 10.Kínakülkereskedelmi mérlegjúnius31,72 milliárd dollár35,05 milliárd dollár
augusztus 10.8:00Németországinfláció, év/évjúlius, V1,70%1,70%
*magyar idő szerint, E=előzetes, V=végleges
Forrás: DailyFX

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!